1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Kürt sorunu Türklerin de sorundur'
'Kürt sorunu Türklerin de sorundur'

'Kürt sorunu Türklerin de sorundur'

Sebahat Tuncel, “İnsanlar bedenini açlığa veriyor, Türkiye cephesinden ses yok. Kürtler Öcalan için açlık grevinde olduğu için Türk cephesinden ses yok. Kürt sorunu Kürtlerin sorunu olduğu kadar Türklerin de sorunu bunu böyle görmeli ve yaklaşmalıyız" de

A+A-

İSTANBUL - Devirmci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) ev sahipliğinde düzenlenen “Marksizm 2012” toplantıları "Kürt sorununda çözüm" oturumuyla devam etti. Oturuma BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Yazar Roni Margulies katıldı. Roni Margulies, Türkiye en önemli sorunun Kürt sorunu olduğu söyleyerek, aslında çözülmesi en kolay sorununun da Kürt sorunu olduğunu vurguladı.

Margulies: PKK’nin mücadelesini destekliyorum

Kürt sorunu konusunda düşüncelerini hiç çekinmeden dile getirdiğini belirten Margulies,"Ben PKK'yi Türkiye'deki mücadelesini destekliyorum. Tabi bu onun her şeyini desteklediğim anlamına gelmiyor" dedi. "Türk halkı Kürdistan’ı sömürge olarak kullanıyor" diyen Margulies, "Kürdistan'da artık çıkarı kalmadığını gören iktidarlar, bölgeye yatırım yapamadıklarından, Kürdistan'da artık güç olamayacaklarını anlayınca sorunla boğuşmak yerine çözüm geliştiriyor. Bugün çözüme çok yakın olduğumuzu inanıyorum, Bu konuda AKP samimi veya değil beni ilgilendirmiyor. Bu aşamaya gelmesinin tek neden Kürt halkının örgütlü mücadelesidir" dedi. Daha sonra söz alan BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Sözcüsü Sebahat Tuncel, devletin Kürt sorununu sadece PKK'ye silah bıraktırmak olarak ele aldığını belirtti. Kürt sorununun kültürel, sosyal, siyasal bir sorun olduğunu hatırlatan Tuncel, çözümsüzlüğün sadece devletten kaynaklanmadığını, liberallerinde çözümsüzlüğü meşrulaştırdığını vurguladı. Türkiye soluyla ortak bir bakış açısıyla birleşilmesi gerektiğini vurgulayan Tuncel, "Kürt sorunun çözümünde sosyalist birleşmemiz Türkiye'ye katkı sunacaktır" dedi.

'Direnerek kazanalım'

Devletin Kürt sorununun çözümü konusunda netliğinin olmadığını, Cumhuriyet döneminden beri Kürtlerin hep inkar edildiği bir sistemle karşı karşıya kaldığını söyleyen Tuncel, "Önce öldürdüler sonra yok saydılar şimdi de asimile ediyorlar. Bunları direnerek kazandık direnmeye de devam edeceğiz ki kazanalım. Daha önce Sayın Öcalan demek bile yasaktı. Yargılan arkadaşlarımız hatta tutuklananlarımız bile oldu bu konuda. Şimdi ki aşamaya bizlerde direnerek geldik" diye konuştu.

'Başbakan'ın söylemi Kürt halkını muhatap almadığının göstergesidir'

Kürt hareketinin büyük bir aktör konumuna geldiğini, HDK'nin Türkiye'deki kadın, çocuk, cins, eğitim sorunlarını ele alarak önemli bir misyon üslendiğini belirten Tuncel, sol grupların, Kürt hareketine destek vermesinin önemli olduğunu ifade etti. Kürtlere yönelik saldırıların ve linç girişimlerinin arttığını hatırlatan Tuncel, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın “terörle mücadele” söyleminin Kürt halkını muhatap almadığının göstergesi olduğunu söyledi.

‘Roboski, Dersim özrünün samimiyetsizliğini gösterdi’

AKP hükümetinin Dersim katliamı nedeniyle özür dilemesinin ardından Roboski'nin yaşandığını ifade eden Tuncel, bu özrün samimiyetsiz olduğunun altını çizdi. Kürt sorununun çözümünde iki taraflı irade gerektiğine dikkat çeken Tuncel, Kürt hareketinde irade olduğunu ancak iktidar ve muhalefet partilerinde ise iradeden söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'a Temmuz 2011'den bu yana ağır tecrit uygulandığını hatırlatan Tuncel, "Türk medyasından ses yok, insanlar bedenini açlığa veriyor, Türkiye cephesinden ses yok. Kürtler Öcalan için açlık grevinde olduğu için Türk cephesinden ses yok. Kürt sorunu Kürtlerin sorunu olduğu kadar Türklerin de sorunu bunu böyle görmeli ve yaklaşmalıyız" diye konuştu. DİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum