'Kürt illerinde her üç çocuktan biri madde bağımlısı'

'Kürt illerinde her üç çocuktan biri madde bağımlısı'

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Kürt illerinde her üç çocuktan birinin madde bağımlılığına yakalandığını belirtti.

YÜKSEKOVA HABER

ANKARA - Madde bağımlılığının önüne geçilmesi, bağımlılarının rehabilitasyonunun sağlanması ve sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması amacıyla Meclis Araştırması isteyen HDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken son yıllarda artan madde bağımlılığına dikkat çekti.

TÜBİM’in 2013 verilerine göre tüm Türkiye’de madde bağımlılığı yaşının oldukça düştüğünü belirten Baluken, “Öyle ki, rapora göre özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde madde bağımlılığı yaşı 12’ye düşmüştür. Ayrıca her üç çocuktan birinin madde bağımlılığına yakalandığı da aynı rapora geçmiştir” ifadelerine yer verdi.

Baluken gerekçe kısmında şu ifadelere yer verdi: 

"Toplumsal bir sorun haline gelen madde bağımlılığı ile ilgili sorunun bütünlük çözüm yollarına ihtiyaç vardır. Merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin birlikte hareket etmesi ve bu kapsamda yerel yönetimlere gerekli yetkinin verilip her türlü desteğin sağlanması gerek şarttır. Ayrıca bu alanda çalışmalar yapan ilgili sivil taraflar, aktivist gruplar ve örgütlü yapılar devreye sokulmalı, koordineli bir çalışma yapılmalıdır. Yine sorunun çözümü hususunda sadece asayiş anlayışına sıkıştırılan bir bakış açısı yerine toplum sağlığı, birey sağlığı ve gençlerin kazanımı üzerinden bir çerçeve esas alınmalıdır.

Bu bağlamda; madde bağımlılığının araştırılması ve önüne geçilmesi, madde bağımlılarının rehabilitasyonun sağlanması ve tekrardan sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum