Küresel ısınmayı tropik ormanlar önlüyor

Küresel ısınmayı tropik ormanlar önlüyor

NASA tarafından yapılan araştırma, tropikal ormanların sanılandan daha fazla karbondioksit temizlediğini gösterdi. Araştırmaya göre, atmosferdeki sera gazları arttıkça ağaçların karbondioksit temizleme oranı da artıyor.

NASA’nın başını çektiği araştırma küresel ısınmanın önüne geçilmesi için tropikal ormanların çok büyük bir önem taşıdığını gözler önüne serdi. 

Araştırmalar, tüm ormanların bir yılda atmosferden temizlediği 2.5 milyar metrik ton karbondioksitin 1.4 milyar metrik tonunun tropikal ormanlar tarafından emildiğini gösterdi. Tropik ormanlar böylece Kanada, Sibirya ve diğer kutupaltı ormanların toplamından daha fazla karbondioksit temizledi. 

Ormanlar ve doğal bitki örtüsü, fotosentez ile insanların neden olduğu karbondioksitin yüzde 30’unu temizliyor. Yeşilin azalması, küresel ısınmanın ve neden olacağı sonuçların da daha tehlikeli bir boyut alacağına işaret ediyor. 

Araştırmada uydu görüntüleri, orman analizleri, ekosistem süreçlerine ait bilgisayar modelleri ve geçmişe dönük atmosfer modelleri kullandıklarını belirten Schimel, karbondioksitin küresel etkileri hakkında en kapsamlı araştırmalardan birini gerçekleştirdiklerini söyledi. 

ABD Ulusal Atmosfer Araştırma Merkezi’nden Britton Stephens, “Hangi ormanların karbondioksiti daha fazla temizlediği sorusunu yanıtlamanın sera gazlarının yayılımının dengelemek konusunda büyük önem taşıdığını, aynı zamanda iklim değişikliğini önlemeye yardım edeceğini” ifade etti. 

Yeni gözlem modelleri geliştiriliyor 

İnsan kaynaklı karbondioksit miktarı arttıkça, ağaçlar CO2’yi daha hızlı büyümek için kullanıyor. CO2 gübrelemesi olarak bilinen bu etki, tropik ormanların bulunduğu sıcak bölgelerde daha güçlü yaşanıyor. Ancak küresel ısınmanın neden olduğu su kaybının neden olduğu yangınlar karbondioksit miktarını daha da artırırken, insanların ormanları tarım arazisine çevirmesi ağaçların CO2 temizleme gücünü azaltıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.