1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Kürdistan geleceğin Dubai'si'
'Kürdistan geleceğin Dubai'si'

'Kürdistan geleceğin Dubai'si'

Dünya otomotiv devlerinin gözü 'geleceğin Dubai'si' olarak gösterilen Irak'ın Federal Kürdistan Bölgesi'nde...

A+A-

Dünyanın 5. büyük petrol yataklarına sahip Kürdistan'da Saddam zamanında 2.60 dolar olan ortalama aylık gelir daha şimdiden 400 dolara çıkınca otomotiv pazarı da büyümeye başladı. 'Geleceğin Dubai'si' olarak gösterilen pazar dünya otomotiv devlerinin iştahını kabartırken, yerli üreticilerden Ford Otosan ve BMC de bayilik veriyor

Akşam'dan Sümer Demirciler'in haberine göre; GM, Ford ve VW gibi dünya otomobil devleri gözünü hızla büyüyen Irak'ın Kürdistan pazarına dikti. Dünyanın beşinci büyük petrol rezervlerine ve Suudi Arabistan'dan daha büyük bir nüfusu barındıran Irak'ın Kürdistan bölgesindeki satış potansiyelini fark eden dünya devleri birbiri ardına bölgede bayilik açıyor. Saddam Hüseyin döneminde pazarın dışına itilen Batılı üreticiler, yükselen gelire paralel artan talepten pay almak için birbiriyle yarışıyor.

PAZAR 120 BİNE ÇIKTI

Batılı ekonomistlerin tahminlerine göre Kuzey Irak ekonomisi petrol gelirleri ve yabancı yatırımın artmasıyla bu yıl yüzde 10'dan daha fazla büyüyecek. Bu rakam diğer tüm Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine geride bırakıyor. Saddam döneminde ortalama 2.60 dolara karşılık gelen aylık kazanç, daha şimdiden 400 dolara yükselmiş durumda. Bu da öncelikle otomobil talebini hızla körüklüyor.

VW'nin Ortadoğu Sorumlusu Stefan Mecha'ya göre 30 milyondan fazla nüfusa sahip ülke otomobil açısından büyük potansiyeli barındırıyor. Bu yıl yüzde 33 büyümeyle 120 bin adet olarak gerçekleşmesi beklenen toplam pazar, her yıl katlanarak artacak. Kesin bir veri olmamasına rağmen Irak'ta toplam 1.4 milyon adet araç bulunduğu sanılıyor. Geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 300 yükseltip 2 bin adet satış yapan Ford, bu yıl bölgedeki satışlarını yüzde 200 yükseltmeyi planlıyor. Ford başta olmak üzere farklı markaların distribütörlüğünü yürüten Niva Car, önümüzdeki 3 yıl içinde talebi karşılamak için 200 milyon dolarlık yatırımla satış ağını genişletmeyi planlıyor.

GM ASLAN PAYINI ALIYOR

GM için, Irak, Suudi Arabistan'dan sonra ikinci büyük pazar konumunda. 2003'te pazara öncelikle orduya araç satışıyla giren GM, yeni bayiliklerle bölgede büyümeyi planlıyor. 2011'de yüzde 70 büyümeyle toplam 32 bin araç satan GM dışında, Mercedes, VW, Honda, Nissan, Toyota gibi markalar da satışlarını yükseltiyor.

HEWLER'DE OTOMOBİL FUARI

Irak'ın Kürdistan bölgesinde öncelikle ticari araç ağırlıklı büyümeye başlayan pazar, binekte de yükseliyor. Bölgenin kalbi konumundaki Hewler artık otomobil fuarına dahi ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz 8-11 Mart 2012 tarihinde kapılarını açan Erbil Autoshow, her ne kadar emekleme döneminde gibi görünse de, dünya markalarının katılımı dikkat çekiyor. Fuarın yakın gelecekte bölgedeki en önemli otomobil etkinliklerinden biri olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

LÜKS MARKALAR

Saddam zamanında bölgeye giremeyen Batılı markalar artık Irak'ın Kürdistan bölgesinin her köşesinde yer alıyor. Hızla büyümesi beklenen pazardan pay almaya çalışan lüks markalar Hewler başta olmak birbiri ardına yeni distribütörlükler veriyor.

FORD OTOSAN BAYİLİK VERİYOR

FORD Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Kamyon Operasyonları Müdürü Emrah Duman, bu yıl içinde bayilik teşkilatının oturtulacağını söyleyerek şu açıklamayı yaptı: 'Ford Otosan olarak K.Irak pazarında Ford Cargo kamyonlarımız şu anda daha çok bağımsız ithalatçılar tarafından satılıyor. Geçtiğimiz yıl ağırlığı yol ve inşaat kamyonlarımızda olmak üzere 150 adet satış gerçekleştirildi. 2012 yılı içinde bölgede bayilik teşkilatımız tamamlanacak.Bölgede Ford markalı binek araçların satışını yürüten Niva şirketi, Ford Otosan'ın Cargo kamyonlarının da satışını gerçekleştirecek. İlk etapta yılda 250-300 adetlik Ford Cargo satış hedefliyoruz'

VOLVO 2013'TE GİRECEK

Kürdistan Bölgesi pazarının bölgesel olarak Türkiye ofisine bağlı olduğunu söyleyen Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt; ' Volvo olarak Erbil'de distribütörlük açmayı planlıyoruz. Bunun için görüşmelerimiz tamamlandı. Önümüzdeki yıl distribütör adaylarımız arasından bir karar verip, Volvo binek modellerinin bölgede satışına başlayacağız' bilgilerini verdi.

BMC GÜN SAYIYOR

Irak pazarının Ortadoğu'nun en hızlı gelişen bölgesi olması nedeniyle kendileri açısından çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan BMC yetkilileri; ' Son üç yılda farklı modellerden bölgeye, 25 milyon dolar tutarında 382 araç satışı gerçekleştirdik. Şu anda satışlarımız Türkiye merkezli yürüyor. Ancak, bölgedeki distribütörlük arayışımızda son noktaya geldik. Kısa süre sonra satış, servis ve yedek parça konusunda K. Irak'ta hizmet vermeye başlayacağız' açıklaması yaptılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum