'Kürdistan Bölgesi petrol gelirinin %83’nü Irak'a vermeye hazır'

'Kürdistan Bölgesi petrol gelirinin %83’nü Irak'a vermeye hazır'

Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı Yasal Danışmanı Dr. Armanc Rehim, Irak bütçesinin %17’sinin Kürdistan Bölgesine verilmesi halinde kendilerinin de petrol gelirinin % 83’nü Irak’a vermeye hazır olduğunu belirtti.

HEWLÊR - Basnews'te yer alan habere göre, Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı Yasal Danışmanı Dr. Armanc Rehim bugün Başbakan, Meclis Başkanı ve Meclisteki Partilerin Temsilcileri ile yapılan toplantıda ’Irak hükümeti bütçesinin %17’sini Kürdistan Bölgesine verirse Kürdistan Hükümeti de petrol gelirinin %83’nü Irak’a vermeye hazırdır’ dedi.

Öte yandan Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesinin ihtiyaçlarını karşılamak için yıllık 31 milyar Dolarlık bir bütçeye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Günlük yaklaşık 500 bin varil petrol satılması durumunda bu bütçe ihtiyacı olan parayı karşılayabilecek.

Barzani, ’’Kürdistan Bölgesi için petrol sandığı kurmak ve petrol gelirini bu sandığa aktarmak istiyoruz. Mevcut durumda memur maaşları da hükümetin yükünü ağırlaştırıyor. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor’’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum