1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kurban Bayramı tatili için Ramazan tarifesi beklentisi
Kurban Bayramı tatili için Ramazan tarifesi beklentisi

Kurban Bayramı tatili için Ramazan tarifesi beklentisi

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması ve bu kararın önceden açıklanması ile yerli turistte önemli bir hareketlilik yaşandığını belirten turizm sektörü yöneticileri aynı uygulamanın Kurban Bayramı tatili için de hayata geçirilmesini istiyor.

A+A-

Turizm sektörü, Ramazan Bayramı’nda iç pazarda yaşanan hareketliliğin, Kurban Bayramı’nda da gerçekleşmesi için bayram tatilinin 9 güne uzatılmasını istiyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Ramazan Bayramı tatilinde tatil süresinin 9 güne çıkarılması ve bunun önceden açıklanması sayesinde iç pazarda ciddi bir hareketlilik yaşandığını söyledi.

Turizm tesislerinin büyük bir bölümünün yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını, tatil boyunca sadece Antalya’daki tesislerde 400 bin kişinin konakladığını anımsatan Ayık, aynı  hareketliliği Kurban Bayramı için de beklediklerini kaydetti. Turizm sektöründe iç pazarda her yıl önemli bir gelişme yaşandığını ancak henüz arzu ettikleri rakamlara ulaşamadıklarını dile getiren Ayık, iç pazarın canlanmasında bu tür blok tatillerin ciddi ölçüde katkı sağladığını bildirdi.

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kaldığını belirten Ayık, 9 günlük bir tatil potansiyelinin olduğunu ifade etti. Böyle bir karar alınacaksa bir an önce açıklanması gerektiğini söyleyen Ayık, “Blok tatile dönüşebilecek tüm resmi tatillerin, seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın programlarını kolay yapabilmeleri ve erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilmeleri için yılın başında açıklanmasını talep ediyoruz. Son ana kadar bu açıklanmadığı takdirde tesislerimizde bir doluluk gerçekleşiyor ve yerli misafirlerimiz yer bulmakta zorlanıyor, ayrıca fiyatlar da daha yukarılarda oluyor. İç pazarda seyahat etmeyi planlayan misafirlerimizin alım gücü zorlanıyor” dedi.

‘KIŞ DÖNEMİNDE PLANLANMALI’

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da, blok tatillerinin önceden açıklanmasının hem yerli turist hem de turizm sektörü açısından son derece yararlı olduğunu ifade etti. Ramazan Bayramı’nda 9 günlük tatilin iç pazarı hareketlendirdiğine işaret eden Atmaca, şu değerlendirmede bulundu, “Gerek vatandaş gerekse turizm sektörü Kurban Bayramı için de 9 günlük bir tatil bekliyor. Böyle bir karar verilirse ve bir an önce açıklanırsa hem iç pazarın daha da canlanması hem de vatandaşımızın daha uygun şartlarda tatil yapma imkanına kavuşması sağlanır. Ramazan Bayramı’nda hemen hemen tüm tesislerimizde doluluk oranı yüzde 99’lara ulaşmıştı. Aynı hareketliliği Kurban Bayramı’nda da yaşamak istiyoruz. Ramazan’da pozitif etkilerini gördük, Kurban’da da görmek istiyoruz.” Atmaca, bu tür tatillerin özellikle kış döneminde planlanması ve açıklanması gerektiğini de söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.