Koronavirüste dünya özeti: 3 milyarı aşkın insan eve hapsoldu

Koronavirüste dünya özeti: 3 milyarı aşkın insan eve hapsoldu

Koronavirüs salgını nedeniyle şimdiye kadar 24 bini aşkın insan yaşamını yitirirken, vaka sayısı 549 bini aştı.

Çin'de ortaya çıkan ve kısa bir süre sonra neredeyse tüm dünya ülkelerine yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ortaya çıkan tablo her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Salgından kaynaklı dünya genelinde 27 Mart itibariyle yaşamını yitirenlerin sayısı 24 bin 872'ye yükseldi. Dünyadaki verilen derlendiği "worldometers" adlı internet sitesi, dün itibariyle vaka sayısını 549 bin 431 olarak güncelledi. Şimdiye kadar hastalık bulaşan 128 bin 701 kişinin ise iyileştiği bilgisine yer verildi.   

ORTAÇAĞ'IN 'KARA VEBASI'

Milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan Ortaçağ'ın "Kara Vebası" olarak yayılan söz konusu salgından kaynaklı ülkeler hem siyasal hem ekonomik hem de sosyal olarak ciddi anlamda etkileniyor. Ne zamana kadar devam edeceği belirsizliğini koruyan salgından kaynaklı hemen hemen her gün ülkelerde yeni tedbirler alınıyor. Bu tedbirlerin başında ise sokağa çıkma yasağı, karantina, olağanüstü hal ve acil durumlar gibi uygulamalar geliyor. Şimdiye kadar en az 40 ülkede benzer uygulamalara gidildi. 

DÜNYANIN 3'TE BİRİNDEN FAZLASI YASAK ALTINDA

En son dünya nüfusunun beşte birisini oluşturan Hindistan'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Böylelikle, dünya genelinde söz konusu uygulamalar altında yaşayan insanların sayısı en az 3 milyarı buldu. Birleşmiş Milletler'in 2020 yılında dünya nüfusunun 7,8 milyara çıkmasını beklediği göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu durum dünya nüfusunun üçte birinden fazlasının yasaklardan nasibini alacağı anlamına geliyor. 

ÇİN: YASAKLAR KISMİ KALDIRILIYOR

Salgının ilk çıktığı Çin'de, vaka sayısı 85 bin 740'a, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 303'e çıktı. 1 milyar 436 milyonu aşkın insanın yaşadığı ülke  eyaletlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve acil durumlar her ne kadar kısmi olarak kaldırılsa da birçok yerdeki yasak devam ediyor. 

İTALYA: EN ÇOK ÖLÜMÜN YAŞANDIĞI ÜLKE

Koronavirüs salgını nedeniyle bugüne kadar en çok can kaybının yaşandığı İtalya'da, vaka sayısı 80 bin 589, ölümlerin sayısı ise 8 bin 215'e yükseldi. 60 milyonu aşkın bir nüfusu olan İtalya, karantina ilan edilen ilk Avrupa ülkesi. Ülkede ilk olarak kuzeydeki Lombardiya Bölgesi'de karantina kararı alındı. Sonrasında tüm ülkeye de uygulanmaya başladı. 

Market ya da eczanelere gitmek serbest iken, sokaklarda gezmek şimdilik yasak.  

ABD

ABD, dün itibariyle koronavirüs vaka sayısıyla virüsün merkezi haline geldi. Vaka sayısı 81 bin 612'ye, salgından kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı ise bin 304'ü buldu. 21 Mart'ta 8 milyonu aşkın New York'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

İNGİLTERE: 3 HAFTALIK YASAK 

İngiltere'de 23 Mart akşamı işe gitmek zorunda olan kişilen dışında herkese sokağa çıkma yasağı getirildi. 60 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkede yasakların en az 3 hafta süreceği belirtildi. Söz konusu yasak İngiltere modern tarihinde en geniş kapsamlı yasak oldu. Ülkede market ve eczaneler dışında bütün dükkanlar kapatıldı. 

YUNANİSTAN

Yunanistan'da salgından kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı 27, vaka sayısı 892 oldu. 10 milyonu aşkın nüfusu olan ülkede 23 Mart'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  İş ya da başka nedenlerden zorunlu olarak evden çıkma durumunda olan kişilerin önceden gideceği yeri bildiren bir form doldurarak, yetkililerden izin alması ve nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurması gerekiyor. 

FRANSA

Fransa'da vaka sayısı 29 bin 155'e, yaşamını yitirenlerin sayısı ise bin 696'ya çıktı. 65 milyonu aşkın nüfusa sahip ülkede, aralarında Valence, Colombes, Mulhouse, Perpignan ve Cannes kentlerin de olduğu 37 şehrin yönetimi salgınla daha etkin mücadele edebilmek için akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar sokağa çıkmayı yasakladı.

İSPANYA

İtalya'dan sonra ölümlerin en çok yaşandığı ülkelerden biri de İspanya. Ülkede son 24 saatte 769 kişi daha yaşamını yitirdi.  Böylece yaşamını ytiirenlerin sayısı 4 bin 858'e yükseldi. 

Ülkdedeki vaka sayısı ise 64 bin 59'a çıktı. 

46 milyonu aşkın nüfusa sahip ülkede 15 Mart'ta 15 gün olağanüstü hal ilan edildi. 

Yurttaşlar, sadece işe gitmek, yemek ve ilaç almak ile hastaneye gitmek için evden çıkma izni alabiliyor. 

BELÇİKA

Belçika'da salgından kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı 289'a, vaka sayısı 7 bin 284'e yükseldi. 11 milyonu aşkın nüfusu olan ülkede 18 Mart'ta sokağa çıkma ilan edildi. 5 Nisan'a kadar devam edecek yasak boyunca sadece market ve eczaneler açık kalacak.  Bunun yanında spor yapmak isteyenlerin de sokağa çıkmasına izin veriliyor.

İSRAİL 

8 milyonu aşkın nüfusu olan İsrail'de 20 Mart'ta bir haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkede şimdiye kadar 10 kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayıs 3 bin 35 olarak belirlendi. 

TÜRKİYE 

Türkiye'de salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 75'e, vaka sayısı 3 bin 629'a yükseldi. Ülkede, sadece 65 yaş üstü kişilere sokağa çıkma yasağı getirildi. Söz konusu yasak 7 milyonu aşkın kişiyi kapsıyor.    

SURİYE 

Geçtiğimiz günlerde ilk vaka açıklanan Suriye'de 25 Mart'ta kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 10 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkede yasak akşam 18.00 ile sabah 06.00 arasında geçerli.

Yasak, ambulans, itfaiye, sağlık çalışanları ve gazetecileri kapsamıyor.  

HİNDİSTAN 

Hindistan'da 20 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi.1 milyar 300 milyon nüfusu ile dünya nüfusunun beşte birinin yaşadığı ülkede vaka sayısı 775. Söz konusu yasağın 700 milyonluk kesiminde ilan edildiği belirtiliyor.  

ALMANYA

Almanya'da yaşamını yitirenlerin sayısı 281, vaka sayısı 47 bin 278'e ulaştı. Almanya da kısmi sokağa çıkma yasağı uygulayan Avrupa ülkeleri arasında. Lokanta, kafe ve benzer yerlerin kapalı durumda. Vatandaşların market alışverişi için sokağa çıkması izin veriliyor.  

İRAN 

İran'da vaka sayısı 32 bini geçti. Ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı ise her geçen gün artış gösteriyor. Şu ana kadar 2 bin 378 kişi yaşamını yitirdi. 83 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkede seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı uygulaması sürüyor.  

ROMANYA

Yaklaşık 20 milyon nüfusu bulunan Romanya'da ise 22 Mart tarihinden itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülke genelinde sadece acil işlemler için telefon ile randevu alınacak şekilde hizmet veriliyor. 

Ülkede vaka sayısı bin 29'u bulurken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 24.

SUUDİ ARABİSTAN 

Suudi Arabistan'da 23 Mart tarihinden itibaren 21 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak, saat 19.00 ile 06.00 arasında geçerli.

32 milyonu aşkın nüfusu olan ülkede şimdiye kadar salgından kaynaklı 3 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise bin 12 olarak açıklandı. 

SİRİ LANKA 

106 vakanın bulunduğu Siri Lanka'da 20 Mart'tan bu yana sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yasağı ihlal edenlere yasal işlem uygulanıyor. Ülkenin 20 milyonu aşkın nüfusu bulunuyor.  

MALİ 

Afrika ülkesi Mali'de 4 vaka tespit edildi. 20 milyon civarında nüfusu olan yerde 26 Mart'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  

SUDAN 

Sudan'da bir kişi şimdiye kadar salgından kaynaklı yaşamını yitirdi. Vaka sayısı ise ülke genelinde 3.

40 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkede 24 Mart itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İkinci bir duyuruya kadar ilan edilen yasak 20.00-06.00 saatleri arasında uygulanıyor. 

YENİ ZELANDA

5 milyon civarında nüfusu bulunan Yeni Zelanda'da 25 Mart'ta 4 hafta sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Virüsün kontrol altına alınamaması durumunda yasağın uzatılacağı duyuruldu. 

Süpermarketler, doktorlar, eczaneler ve servis istasyonları gibi zorunlu hizmet veren iş yerlerinin dışında kalan mekanlar ve okulların şu an kapalı durumda. 

SIRBİSTAN

7 milyonu aşkın nüfusu olan Sırbistan'da 17 Mart'ta olağanüstü hal ilan edildi. 

GÜNEY AFRİKA

58 milyon aşkın nüfusu olan Güney Afrika'da 2 kişi salgından kaynaklı yaşamını yitirdi.  927 vakanın bulunduğu ülkede 24 Mart'ta 3 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  Marketler, eczaneler, bankalar ve akaryakıt istasyonları sadece açık durumda. 

SENEGAL 

16 milyon aşkın insanın yaşadığı Senegal'de 24 Mart'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

ÜRDÜN

10 milyon civarında nüfusu bulunan Ürdün'de ise 21 Mart'ta yasak başladı. 

RUANDA

Afrika ülkesi Ruanda’da, salgınla mücadele kapsamında 2 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edildi.   

50 vakanın bulunduğu ülkede 12 milyonu aşkın nüfus var.  

MISIR

100 milyonu aşkın nüfusu barındıran Mısır'da 24 Mart'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  Yasak 19.00-06.00 saatlerini kapsıyor. 

24 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede 495 vaka bulunuyor. 

IRAK 

39 milyonu aşkın nüfusu sahip Irak'ta sokağa çıkma yasağı 15 gün daha uzatıldı. 

36 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede vaka sayısı 382'ye yükseldi. 

TUNUS

12 milyon civarında nüfusu olan Tunus'ta 18 Mart’tan itibaren 18:00 - 06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  

Ülkede, 6 can kaybı yaşanırken, 227 vakaya rastlandı. 

OHAL, KARANTİNA, ACİL DURUM...

Gürcistan, Arjantin, Ekvador, Kolombiya, İrlanda, Paraguay, Küba, Haiti ve Venezuella'nın içerisinde bulunduğu birçok ülke de ilan edilen karantina, acil durum ve olağanüstü hal durumu devam ediyor.  Söz konusu durumlardan 160 milyonu aşkın insanın etkilendiği biliniyor. 

MA / Gökhan Altay

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.