Kongra Gel: Felaket olur

Kongra Gel: Felaket olur

Kongra Gel: IŞİD'in bölgede hakimiyet kurması felaket olur

Kongra Gel Eşbaşkanlığı, bölge halklarına yönelik saldırılarda bulunan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Irak'ta bir çok bölgeyi denetime almasına ilişkin yaptığı açıklamada, "İŞİD çetelerinin bölgede herhangi bir şekilde hâkimiyet kurması, başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarının geleceği açısından bir felaket olacaktır" dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Kongra Gel Eşbaşkanlığı, "İŞİD çetelerinin Irak, Suriye ve Kürdistan da bölge halklarına yönelik yürüttüğü katliam ve talana dayalı zulüm politikaları, Musul ve Tikrit”in işgali ile yeni bir merhaleye geçmiş bulunuyor" diye belirtti.

Açıklamada, devamla şunlar ifade edildi: "İŞİD çetelerinin bölgedeki yayılması bu aşamaya gelmeden önce, Rojava devriminin engellenmesi amacıyla bu çeteler Kürtlere karşı bazı bölgesel güçler tarafından desteklendi. Bu çetelerin Rojava Kürdistanı ve Suriye de yaşayan tüm halklara ve inançlara yönelik yaptıkları katliamlar karşısında uluslararası ve bölgesel kamuoyu üç maymunları oynadı.

Bundan büyük destek ve cesaret alan İŞİD çeteleri gelinen bu aşamada bütün bölge halklarının güvenliği açısından büyük tehlike arz etmektedir.

Musul bölgesinin işgali ile İŞİD çetelerinin hem Güney Kürdistan hem de Rojava Kürdistanı üzerinde oluşturduğu tehdit oldukça büyüktür. Özellikle Êzdî Kürtlerinin yaşamı üzerindeki tehlike çok ciddidir.

Bu tehlikeler karşısında Kürt siyasi partileri başta olmak üzere tüm Kürt kamuoyu ulusal birlik konsepti çerçevesinde hareket etmelidir. İŞİD çetelerinin bölgede herhangi bir şekilde hâkimiyet kurması, başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarının geleceği açısından bir felaket olacaktır.

Bu büyük tehlike karşısında halkımızın ortak çıkarları çerçevesinde bütün Kürt siyasi partileri ulusal ve toplumsal birlik içinde hareket etmelidir. Bu gelişmeler aynı zamanda Güney Kürdistan yönetimi ve Rojava Kürdistanı arasında yaşanan sorunların çözümü için bir vesile olmalıdır.

Başta BM olmak üzere uluslararası kurumlar acilen bölgede gelişmekte olan bu felakete karşı harekete geçmelidir. Geç kalınması halinde telafisi mümkün olmayan katliamlar yaşanabilir.

Aynı şekilde uluslararası sivil toplumu ve kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya ve kamuoyunu harekete geçirme konusunda etkili olarak rolünü oynamaya çağırıyoruz. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.