Kolombiya'da 'Hakikat Komisyonu' kuruluyor

Kolombiya'da 'Hakikat Komisyonu' kuruluyor

Kolombiya hükümeti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) militanları, Hakikat Komisyonu kurulması konusunda uzlaştı.

Mağdurlar, görüşmelerin yürütüldüğü Küba’ya giderek, yaşadıklarını anlatıp ve taleplerini yetkililere iletecek. Komisyonun kurulacağının açıklanması, ‘barış yolunda yeni bir evreye geçildiği’ şeklinde yorumlandı. 

‘MAĞDURLARIN HAKLARI MÜZAKEREYE AÇIK DEĞİLDİR’ 

Taraflar, kararla ilgili yazılı bir açıklama yaparak “Mağdurların hakları müzakereye açık değildir. Mağdurlar, yalnızca mağdurlar olarak değil haklara sahip vatandaşlar olarak da tanınmalıdır” dedi.

‘BİR DAHA YAŞANMAYACAĞI GARANTİ EDİLMELİ’ 

Açıklamada bir sonraki aşamada değinilecek noktaların toprak reformu,siyasi katılım, uyuşturucu sorunu, mağdurların hakları, silah bırakma ve barış anlaşmasının uygulamaya konması olduğu belirtildi. 

Önceliğin çatışmanın mağdurları olduğu vurgulanan açıklamada, mağdurların hakikate, adalete, tazminata erişim hakları olduğu kaydedildi ve ‘bunların bir daha yaşanmayacağının garanti edilmesi gerektiği’ ifade edildi. 

Devlet ve FARC arasında yıllarca süren çatışmada, çoğu sivil 220 bin kişinin hayatını kaybettiği, 3 milyon insanın ise yerinden edildiği tahmin ediliyor.

‘MAĞDURLARIN TANINMASI TARİHİ BİR AÇIKLAMA’ 

Uzmanlar FARC gerillalarının çatışmadaki mağdurları tanımasının, ‘tarihi bir açıklama olduğunu’ vurguladı. Zira FARC militanları da, hükümet de bugüne kadar yaptıkları insan hakları ihlallerini reddediyordu ve ölümler için birbirlerini suçluyordu. 

Hükümet adına müzakerelere katılan Humberto de la Calle, “Bugün çok özel bir gün. Çok önemli bir ilerleme kaydettik. Böylece Küba’daki barış sürecinin yalnızca kapalı kapılar ardında konuşulan bir şey olmadığı anlaşıldı” dedi. 

‘BU DAĞ, HAKLARIMIZIN, BARIŞIN EVEREST’İ’ 

FARC müzakerecilerinden Ivan Marques ise “Her geçen gün dağın zirvesine daha da yaklaşıyoruz. Bu dağ, haklarımızın, barışın Everest’i. O dağa tırmanmadıkça diğer haklarımızı kullanamayız” dedi. 
Kolombiya’da barış süreci Başkan Juan Manuel Santos tarafından Kasım 2012’de başlatıldı. Santos, 15 Haziran’da gerçekleşen başkanlık seçimlerini kazanırsa, müzakere sürecine devam edeceğini söylüyor. 

‘CEZADAN MUAF BİR BARIŞ OLAMAZ’ 

Muhalefet lideri Oscar Ivan Zuluaga ise seçimleri kazandığı takdirde müzakerelere son vereceğini açıklamıştı. Ancak Zuluaga, daha sonra yaptığı bir açıklamada, FARC militanlarının daha ağır koşulları kabul etmeleri halinde müzakereye devam edilebileceğini söylemişti. Zuluaga “Cezadan muaf bir barış olamaz” demişti.

BARIŞ MÜZAKERELERİ KONUSUNDA GÜVEN OYLAMASI 

Uzmanlar, başkanlık seçimlerinin barış müzakereleri konusunda bir nevi güven oylaması olacağını ifade ediyor. Müzakerelerde şimdiye dek toprak reformu, siyasi katılım ve uyuşturucu sorunu konusunda anlaşmaya varıldığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.