Kolombiya halkı barışa oy verdi

Kolombiya halkı barışa oy verdi

Kolombiya’da dün yapılan ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerini Juan Manuel Santos kazandı.

Kolombiya’da yapılan ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerini Juan Manuel Santos kazandı. Dünya basını seçim sonuçlarını, Kolombiya halkının, 19 aydır FARC, son dönemlerde de ELN ile başlatılan barış görüşmeleri kazandı biçiminde yorumladı.

Kolombiya halkı dün, devlet başkanını seçmek için ikinci kez sandık başındaydı. Seçim sonuçlarına göre, eski devlet başkanı Juan Manuel Santos oyların yüzde 50,93’ünü, rakibi Oscar Ivan Zuluaga ise oyların yüzde 45,02’sini aldı.

Santos’un seçim çalışmasını yürüttüğü başkent Bagota’daki büro önünde toplanan kitle ise, “Evet mümkün, Santos başkan” sloganlarını haykırdı. Kitlenin büyük bir bölümü de avuç içine “paz-barış” yazmıştı. Bazıları da kıyafetlerinin üzerine barış yazarak, seçim sonuçlarını kutladı.

Merkez sağdan olan Santos, ilk kez 2010 yılında devlet başkanı seçilmişti. Seçim kampanyasının ana eksenine ülkeye barış getirme sözü veren Santos, iç savaştan ülkenin büyüme kapasitesinin yüksek olmasına rağmen, halkın etkilendiğine dikkat çekiyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.