Kobanê Kantonu Başkanı Müslim'den dünyaya acil çağrı

Kobanê Kantonu Başkanı Müslim'den dünyaya acil çağrı

Kobanê Kantonu Başkanı Enver Müslim, Yüksekova Haber Genel Yayın Yönetmeni Erkan Çapraz'ın sorularını yanıtladı.

ERKAN ÇAPRAZ - ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

134 gün sonra özgürleşen Kobanê Kantonunun Başkanı Enver Müslim ile Kobanê'de duvarlarında savaşın izleri taze duran kanton yönetim binasında görüştük. IŞİD saldırıları nedeniyle %80'i yıkılan Kobanê'den göç eden Kobanêlilerin memleketlerine geri dönüşleri başlarken Kobanê'nin yeniden inşası, Şah Fırat Operasyonu ve Kobanê direnişini Müslim'e sorduk. Şah Fırat operasyonu ile ilgili Türkiye tarafından yapılan açıklamaları üzüntü ile karşıladığını belirten Müslim Kobanê'nin yeniden inşası için tüm dünyaya acil yardım çağrısında bulundu.

haberingoruntuleri.gif

envermuslim4.jpgDAİŞ'İ KOBANÊ'DE KIRDIK

Erkan Çapraz: Sayın Müslim, bugüne kadar Kobanê'de neler yaşandı, nasıl bir direniş sergilendi özet olarak anlatırmısınız?

Enver Müslim: Kobanê direnişini herkes görüyor. IŞİD gibi sayıları çok olan, insanı korkutmaya dönük bir terör yöntemi kullanan, tek felsefesi ve stratejisi kafa kesmek olan, kadınları taşlarla öldüren bir anlayışa sahip, insanları ateşe veren bir örgüt Kürtlere saldırıyor. Musul, Rakka veya Suriye'deki diğer şehirler gibi birçok yeri saatler veya bir gün içerisinde bu yöntemle düşürdü. Ancak yönlerini Kobanê'ye çevirince ters yüz oldular. Musul'dan da elde ettikleri silahlarla, çok sayıda tank ve teçhizatlarına rağmen YPG ve YPJ'li savaşçıların hafif silahlarıyla gerçekleştirdikleri büyük bir direniş ile karşılaştılar. Direniş devam ediyor.  4.5 aylık bir sürenin ardından Kobanê'yi kurtardık. DAIŞ'i burada kırdık. Dana önce de 'DAIŞ'in bitişinin başlangıcı Kobanê olacak' demiştik. Belki şehitler verdik, dört parçadan gelen gençler gelip burada insanlığın ve kardeşliğin savunmasını yaptılar. Tabi bu direnişte Kuzey Kürdistan'ın rolu daha büyüktü. Öyle birşey ki ancak sırf bu konuyla ilgili ayrı bir röportaj yapılmalı belki ama şunu söyleyebilirim; Kobanê'de yaşananlar tarihte yaşanmamıştır. 3 tarafımız kapalıydı, Kuzey'de de Türk devleti vardı zaten. 3 taraftan çok büyük bir saldırı vardı. Elimizdeki imkanlar çok sınırlıydı. Katliam yaşanmasın diye halkını geri çekmek zorunda kalıyorsun, Kobanê dışına çıkarmak zorunda kalıyorsun. Bazı siviller Kobanê'de kaldı, Kobanê'yi bırakmadılar. Savaşçılar Kobanêyi terk etmedi. Yönetim terk etmedi. Doktor ve iletişim alanında çalışanlar terk etmedi. Gitmeyen herkes burayı savunmak için kaldı.

ŞUANDA YÜZLERCE CENAZE YERDE

Sonuç olarak 37 zırhlı araç patlatıldı. 20 kişi intihar eylemi gerçekleştirdi. Günde 50 havan atılıyordu. Yıkılmadık ev kalmadı. Şuan yüzlerce cenazeleri yerde. Evler mayınlanmış durumda. Kobanê özgürleştirildikten sonra halkımızı nasıl geri getiririz, yerdeki cenazeleri nasıl temizleriz, mayınlı evleri nasıl temizleriz bunun çabasını vermeye çalıştık. Ama ne yazık ki bu çok zor, ağır bir yük. Bu nedenle destek istedik. Özellikle bu saydığım konular ve sağlık alanında uluslararası kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunduk. Siz de gördünüz gözler önünde herşey. Kobanê'nin yeniden inşası için destek şart. Kobanê nasıl ki teröre karşı direniş, demokrasi ve insanlık cephesi olmuşsa ve tüm dünya desteklemişse, şimdi de Kobanê yalnız bırakılmamalı.

envermuslim3.jpg

'ŞAH FIRAT'TA ORTAK BİR İŞ YAPTIK

- Türkiye, Şah Fırat Operasyonunda kimseden destek almadıklarını, tek başlarına gidip operasyonu gerçekleştirip dönüklerini açıkladı. Bu konuda neler söylemek istersiniz, siz o operasyonda ne yaptınız?

DAIŞ 4 aydır Süleyman Şah Türbesi'ni çevrelemişti. Biz Kobanê'yi kurtarıp Süleyman Şah Türbesi'ne yakınlaştığımızda askeri kolumuz temas kurdu. Biz insani bir şey yaptık. Biz Türkiye ile komşuyuz. Kimseyle bir sorunumuz yok. İnsanlık adına ne görev düşüyorsa yapmak isteriz. Türk askeri burada geçiş yaparken de, operasyon yapılıp dönüldüğünde de YPG ile, Kantonun savunma heyeti ile temas halindeydi. Ama ne yazık ki Türkiye, yardım almadık diye açıkladı. Bu çok yazık ve üzücü. Biz burada insani görevimizi yaptık. O zaman ben de buradan '4 ay önce neden bu operasyon yapılmadı' diye sormak istiyorum. Bu şu anlama geliyor ki; biz her iki taraf ortak bir iş yaptık.

OPERASYONA DESTEK VERDİĞİMİZ İÇİN PİŞMAN DEĞİLİZ

DAIŞ'in arasında kalan askerleri selametli bir şekilde yurtlarına götürmemiz insanlığa yapılmış bir hizmettir. Bunun için de pişman değiliz. İnsanlık için üzerimize düşen ne hizmet varsa yapmaya hazırız. Ortdoğu'da yaşayan halklar olarak Kürdü, Arabı ve Türkmeniyle yüzde yüz beraber yaşıyoruz. Bu nedenle de kardeşlik için de çalışacağız ki bu DAİŞ terörünü bu bölgeden çıkarabilelim. DAİŞ sadece Kobanê için bir tehlike değildir. Türkiye için de bir tehdit. Hükümet, parlamenterler, siyasi örgütler, bağımsız güçler de Kobanê'ye destek vermeli. Nasıl ki dünya güçleri bu teröre karşı verilen insani mücadeleye destek veriyorsa Türkiye'nin de destek vermesi gerekiyor.

- Süleyman Şah Türbesi'ne kadar yaklaştınız?

Şuanda genel olarak Kobanê'de 30-40 kilometrelik bir alanda DAİŞ'le savaşımız sürüyor. Zaten orası da yanılmıyorsam bu kadar uzak bir mesafede. Yani artık tübenin bulunduğu hata ulaşmıştık. Zaten Kobanê'nin doğusunda yaklaşık 45 kilometre, güneyinde ise bazı yerlerde 55 kilometre ilerlemişiz. Savaşımız şuanda sürüyor. Süleyman Şah için YPG ve ortak güçler beraber oraya yetişti.

YPG VE YPJ'DEN 450 ŞEHİDİMİZ VAR

- Oraya yetişince siz mi Türkiye'ye haber verdiniz?

Zaten öncesinden askeri bağlantımız vardı. Saati belirlenmişti. 4 gün önceden görüşmeler vardı. Operasyon zaten ortak bir çalışma olmadan yapılamazdı. Biz topraklarımızda yaşayan herkesi korumaya hazırız. Biz ortak çalışmaya karşı değiliz. İnsani işlere karşı değiliz. Bu nedenle de şuanda da Süleyman Şah türbesini korumakta görevli askerleri korumak için bir iş düşerse yardımcı olmaya hazırız. Özgür Suriye Ordusunun askerleri Rakka'dan çıktıkları zaman yönlerini Kobanê'ye verdiler. Biz onları da koruduk. Halep'ten geldiler koruduk. DAIŞ teröründen kaçan ve Kobanê'ye sığınan herkesi korumuşuzdur ve beraber çalışmışızdır. Beraber savaşmışızdır. Özgür Suriye Ordusu Kobanê'de 13 şehit verdi. Suvarel Raqqa, Cephetül Ekrat, Şemsül Şemal... Bunlarla beraber yaklaşık 1 yıldır mücadele ediyoruz. Bizim de YPG-YPJ savaşçılarından yaklaşık 450 şehidimiz var. Kobanê toprakları üzerinde IŞİD terörüne karşı şehit düşen Türk de oldu, Fars da oldu, Arab da oldu. Bu, burada sadece bir renk için savunma yapmadığın anlamına geliyor. Türklerle komşuyuz, beraber bu topraklarda yaşıyoruz. Bazı sıkıntılar var bu sıkıntıların da gelecekte ortadan kalkmasını diliyoruz.

envermuslim5.jpg

HERKESİN YARDIMINA VE DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

- Sayın Müslim, son olarak Kobanê'nin yeniden inşasını sormak istiyorum. Bu konuda bir çağrı yapmak ister misiniz, Yeniden inşa sürecinde sizin için en önemli ve acil ihtiyaç nedir?

Şuanda şehrin %80'i yıkılmış. Şehrin alt yapısının da tamamı yok olmuş durumda. Herkesin Kobanê'ye destek vermesi gerekiyor. Her örgüt, her belediye, her yurttaş Kobanê'ye yardım etmeli. Yükü tamamen Kobanê'ye bırakmamak gerekiyor. Tüm devletlerin, sivil kurum ve kuruluşların, insani yardım kuruluşlarının Kobanê'ye destek vermesini diliyoruz. Bu zor durumu istikrarlı ve huzurlu bir hale geçirmek için herkesin yardımına ve desteğine ihtiyacımız var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.