Kobanê Davası ertelendi | Demirtaş: Bu durumda bırakın cevap vermeyi, günahımızı vermeyiz!

Kobanê Davası ertelendi | Demirtaş: Bu durumda bırakın cevap vermeyi, günahımızı vermeyiz!

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası duruşması bugün görüldü.

IŞİD’in Suriye’nin Kobanê kentine yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te yapılan eylemlerden 6 yıl 3 ay sonra, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor.

Sanıklar için 29 ayrı suçlamayla 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680'er yıl hapsi isteniyor

DAVAYI TAKİP EDEN HEYETLER

Mahkemeyi takip eden kurumlar şu şekilde; Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çağdaş Avukatlar Grubu (İstanbul ve İzmir), Demokrasi İçin Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Toplumsal Hukuk, Sosyal Hukuk, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, İzmir, Diyarbakır, Van, Şırnak, Urfa, Dersim, Hakkari, Ağrı, Bursa, Mardin Baroları, CHP, TİP, EMEP, KESK, TÜM BEL-SEN, Tarım Orkam-Sen, SES, DİSK, ABF, PSAKDER, DAD.

Avrupa Parlamentosu Sosyalistler & Demokratlar Grubu'nda bulunan İsveç Sosyal Demokrat Parti ve İtalya Demokratik Partisi, Avrupa Parlamentosu Avrupa Özgür İttifakı/Yeşiller Grubu'nda bulunan Fransa Halklar ve Bölgeler Dayanışma Partisi ve Galiçya Ulusal Bloku (BNG), İlerici Enternasyonel bileşenlerinden Yunanistan MeRA25 Partisi ve Polonya Sol Parti (Razem), Fransa Sol Parti, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti, Katalonya Halk Birliği Partisi (CUP), Birleşik Bask Partisi (EH Bildu).

AVUKATLAR SALONA ALINMADI

100’e yakın avukat mahkeme salonuna alınmadan, salona giren avukatların itirazlarına rağmen mahkeme başkanı duruşmayı başlattı. Avukatlar durumu masalara vurarak protesto etti. Tutuklu bulunan HDP MYK üyeleri, avukatların içeri alınmamasını tepki göstermek amacıyla, kimlik tespitinde hazır bulunup bulunmadıkları yönündeki soruları cevapsız bıraktı. İzleyiciler, mahkeme heyetini alkışarıyla protesto etti. 

Mahkeme salonundaki izleyiciler de avukatların protestosunu alkışlarıyla destekledi. Mahkeme Başkanı avukatların hiçbir itirazını yoğun taleplerine rağmen tutanaklara geçmedi.

Avukatların salona alınmaması ve savunma hakkının gasp edilmesi üzerine içerideki avukatlar da salonu terk etti.

'TEMEL NEDEN ASKER VE POLİS SAYISI'

Avukatlar adliye önünde basın açıklamasında bulundu. Avukatlar adına konuşan, hukukçu Mehmet Emin Aktar, "Biz bu hukuksuzluğa ortak olmamak adına salondan çıktık. Bu davada savunma görevi üstlenen avukatların tümü, bu salonda veya uygun görülen başka bir salonda, savunma görevlerini bağımsızca, serbestçe yapabilecekleri koşullar yaratılmadığı sürece biz o salona dönmeyeceğiz. asıl yer olmamasının temel nedeni içerideki asker ve polis sayısı. Yaklaşık 15 civarında tutuklu getirilmiş ama 200 civarında asker ve bir o kadar da polis var." ifadelerini kullandı. 

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: BU DURUMDA BIRAKIN CEVAP VERMEYİ GÜNAHIMIZI VERMEYİZ

SEGBİS’Le bağlanan HDP’liler kimlik tespitine ilişkin soruları yanıtlamadı ve avukatların salona alınmamasına tepki gösterdi.

Kimlik tespiti sırasında HDP'lilerin açıklamaları şu şekilde oldu: 

Selahattin Demirtaş: Yargılamada ilerlemek istiyorsanız avukatlarımızı çağırabilirsiniz. Bizim Allahtan başka korkumuz yok. Sesinizi bizlere de avukatlarımıza da yükseltemezsiniz. Biz halkın temsilcileriyiz. Bu durumda biz size bırakın cevap vermeyi, günahımızı bile vermeyiz.

Gültan Kışanak: Yüzyüzelik ilkesine riayet edeceksiniz. Ne kimse kimseyi görüyor, ne sizi görüyoruz. Bir de avukatlarımızı salondan çıkardınız. Saray’ın talimatıyla karar verilmiştir. Bu dava taraflı ve bu tiyatroda biz olmayacağız. Hukuk kurallarına uymuyorsunuz. Yüz yüzelik ilkeleri yerine getirilmemiştir. Dava hükme bağlanmıştır, Saray’ın talimatlarıyla hüküm veriyorsunuz. Siz hukuka hukukun temel ilkelerine riayet etmediğiniz sürece sorularınıza cevap vermeyeceğim 

Gülser Yıldırım (Kürtçe söz aldı): Duruşmayı izliyorum, hukuk namına bir şey görmüyorum. Bu nedenle de sorulara cevap vermek istemiyorum. Bu mahkeme talimatla kurulmuştur bu nedenle de bu mahkemenin sorularına cevap vermeyeceğim. Kimlik bilgilerim de zaten önünüzde var, bana sormanıza gerek yok.  

Günay Kubilay: Ben savunma hakkımı istiyorum. Avukatlarım olmaksızın konuşmayı düşünmüyorum. Avukatımı istiyorum. Kapıları açarsanız hepsi gelecek. Mahkeme başkanı olarak bir prestij sorunu haline getirmeyin. 

Mesut Bağcık: avukatlarım olmadan hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. 

İbrahim Binici: Avukatlarım olmadan hiçbir sorunuza cevap vermiyorum. 

İsmail Şengül: Avukatlarım olmadan hiçbir aşamada sorulan sorulara cevap vermek istemiyorum. 

Nazmi Gür: Sizi hukuka davet ediyorum. 

Sırrı Süreyya Önder: Avukatlarım olmadan cevap vermeyeceğim.

Alp Altınörs: CMK hükümleri açıktır. Ben her hususta avukatlarımın yanımda olmasını istiyorum. Aynı şekilde CMK’ya göre müdafi desteği alma hakkım var. Avukatım olmadan kimlik tespitini yapmak istemiyorum. 

Ayla Akat: Bu koşullarda sorduğunuz sorulara cevap verebilmem mümkün değil. Şu an Türkiye siyaset tarihinin en önemli davalarından biri görülüyor. Bu dosya savunma makamı yerine oturmadığı için eksik başlamıştır. Yapmanız gereken ikinci sırada olan güvenlik personelinin çıkarılması, oranın savunmaya ayrılmasıdır. 

Ayşe Yağcı: Avukatım olmadan kesinlikle sorulara cevap vermeyeceğim.

Berfin Özgü Köse: Avukatlarım olmadan mahkemenin hiçbir aşamasında herhangi bir beyanda bulunmak istemiyorum”

Gülfer Akkaya: Avukatlar alınmadan konuşmak istemiyorum

Duruşma salonunda hiçbir sanık avukatı bulunmazken, bir tek baro gözlemcisi duruşmada yaşananları tutanaklaştırmak için kaldı. 

Mahkeme başkanı kimlik tespiti sırasında bazı sanıklara, “Türkçe okuma yazmanız var mı?” diye sordu.

AVUKATLAR SALONA GİRDİ

Kimlik tespitinde savunma vermeyeceklerini söyleyen sanıklardan sonra, sabah salona alınmayan avukatlar dahil tüm avukatlar salona girdi, kimlik tespitleri devam etti. Duruşmaya  saat 14.00'e kadar ara verildi.

İDDİANAME OKUNURKEN PROTESTO EDİLDİ

Ara sonrasında avukatlar reddi hakim talebinde bulunacaklarını ve bunun gerekçelerini de sıralayacaklarını ifade ederek söz istemişti. Mahkeme heyeti iddianameden önce Demirtaş, Yüksekdağ ve Sebahat Tuncel'in ‘reddi hakim’ talebine karşı söz vermedi, iddianame okunurken salondakiler sıralara vurarak heyeti protesto etti. Avukatlar ikinci kez mahkeme salonunu terk etti. 

İddianamenin okunması sırasında Sebahat Tuncel mahkeme başkanının bütün taleplerinin reddedilmesine tepki gösterdi, mahkeme başkanı Tuncel’i dinlemeden iddianamenin okunmasına devam edilmesi talimatı verdi. Figen Yüksekdağ ise söz alarak 15 dakika bağlantının koptuğunu duruşma salonda ne olup bittiğini duymadıklarını, görmediklerini söyledi.

'YANGINDAN MAL KAÇIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ'

Sebahat Tuncel tekrar söz alarak avukatlar olmaksızın yargılamaya devam edilmemesi gerektiğini belirterek, “Avukatlar neden burada yok, neden yangından mal kaçırmaya çalışıyorsunuz?” diye sordu. Mahkeme başkanı “Buyursunlar gelsinler” dedi ve iddianamenin okunmasına devam edilmesini istedi.

Selahattin Demirtaş söz alarak, “Siz tam olarak ne yapıyorsunuz, hangi aşamadasınız?” diye sordu. Mahkeme başkanı ise “Duruşma yapıyoruz” diye yanıt verdi. İzleyici sıralarından ise “Hadi ya” sesleri yükseldi. Bunun üzerine mahkeme başkanı “O söyleyeni dışarı atın” dedi. 

Selahattin Demirtaş iddianamenin okunmasına devam edilmesi üzerine ise "Söz talebim tutanağa geçsin, ara karar verilsin" yazılı kağıt tuttu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti reddi hakim talebinin iletilmesi için Demirtaş, Yüksekdağ ve Tuncel'e süre verilmesine, diğer sanıkların ve avukatların reddi hakim talebinin ise bu aşamada reddine karar verdi. Bir sonraki duruşma 3 Mayıs 2021'e ertelendi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.