Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yarın başlıyor

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yarın başlıyor

Çalışma Bakanı açıkladı: Kısa çalışma ödeneği başvuruları dijital ortamda yapılabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Zehra Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının yarından itibaren elektronik ortamda yapılabileceğini açıkladı.

Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, virüs salgınından olumsuz etkilenen ve bu sebeple kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyen işverenlerin, İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri’ne özel olarak oluşturulan elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli belgeleri göndererek başvurularını yapabileceklerini bildirdi.

Selçuk, başvurularla ilgili açıklamanın “www.iskur.gov.tr” adresi üzerinden yayımlanacağını belirtti.

Selçuk, telafi çalışma süresinin de 2 aydan 4 aya çıkartıldığını duyurdu.

ab3d4097-1232-4a0b-a3ef-9f166906247d.jpg

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir) sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.