Kırmızı etteki kanser tehlikesi

Kırmızı etteki kanser tehlikesi

Genç yaşta fazla kırmızı et tüketen kadınların, meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 22 oranında yükseldiği ileri sürüldü. Kırmızı et yerine fasülye tüketenler ise daha az risk altında.

ABD'de kadınlar arasında en fazla görülen kanser türü: Meme kanseri.

ABD'li uzmanlar bunun nedenini araştırmak için 20 yıl süren bir araştırma yaptı.

Yaşları 26 ile 45 arasında değişen binlerce kadın, 20 yıl boyunca izlemeye alındı. Araştırmaya dahil olan kadınların uyguladığı dietler ve beslenme şekilleri incelendi.

Araştırmadan çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı. Genç yaşta fazla kırmızı et tüketen 2.830 kadında meme kanserine rastlandı. Genç yaşta hergün düzenli olarak kırmızı et tüketen kadınların meme kanserine yakalanma oranı yüzde 22 daha daha fazla.

Araştırmacılar, kümes hayvaları, balık, fındık ve baklagillerin meme kanseri riskini düşürdüğünü belirtti. Ayrıca günde bir porsiyon kırmızı et yerine tüketilen proteinli bir gıdanın meme kanseri riksini yüzde 14 oranında azaltığını ileri sürüldü.

DOĞUM KONTROL HAPLARI DA RİSKİ ARTIRIYOR 

Sigara içme alışkanlığı, ırk, kilo, doğum kontrol hapı kullanımı, ailedeki kanser geçmişi gibi faktörler göz önüne alınarak yapılan araştırmada sadece doğum kontrol haplarının da kırmızı et gibi meme kanseri riskini artırdığı sonucuna varıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.