Kılıçdaroğlu neden Ekmeleddin İhsanoğlu'nu tercih etti

Kılıçdaroğlu neden Ekmeleddin İhsanoğlu'nu tercih etti

Köşk seçimi için İhsanoğlu'nu aday gösteren CHP lideri, "Burada önemli nokta, adayın siyasi kimliğinin öne çıkmaması. Zamanla herkes anlayacak" dedi.

CHP - MHP ortak Cumhurbaşkanı adayının Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğluolduğunu, dün saat 13.36’da liderler Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli birlikte açıkladı. Açıklamayla birlikte tepkiler de gelmeye başladı. Özellikle CHP tabanı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) eski Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun adaylığına tepki gösterdi.

Peki neden aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu gösterildi? Vatan gazetesinden Murak Çelik'e konuşan CHP genel başkanı kılıçdaroğlu, merak edilen sorulara şöyle yanıt verdi:

"EKMELEDDİN BEY'İ TANIDIKÇA HEPSİ DÜZELECEK"

* Sayın Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu tercihinizi açıklamanızla birlikte farklı kesimlerden olumsuz tepkiler geldi. Buna parti içinden, bazı milletvekilleriniz de dahil. Öngörmüş müydünüz bu durumu? Bekliyor muydunuz bu tepkileri?

- Tabii. Bunları anlayışla karşılayacağız ama zamanla, Ekmeleddin Bey’i tanıdıkça hepsi düzelecek. Tanıdıkça ne kadar değerli bir bilim insanı olduğunu, ne kadar donanımlı ve kıymetli bir insan olduğunu zamanla görecek, tanıyacak, bilecek herkes.

"BURADA EN ÖNEMLİ NOKTA..."

* CHP seçmeninin önüne yine ‘sol’dan uzak bir seçenek koyduğunuz, Alevi ve Kürt kökenli seçmenin de İhsanoğlu ismine sıcak bakmayacağı şeklindeki yorumlara cevabınız nedir?

- Başlangıçta bu tür tepkiler olabilir. Ama düşünülmesi gereken şu... Bakın, biz ne seçiyoruz? Cumhurbaşkanı seçeceğiz. Cumhurbaşkanı’nın nasıl birisi olması lâzım? Aranan nitelikler meydanda. Bakın burada en önemli nokta, adayın siyasi kimliğinin öne çıkmaması lâzım. Devlet başkanı seçiyor olsak tamam ama Cumhurbaşkanı adayı istiyoruz biz. Bu noktanın gözden kaçırılmaması gerekiyor.

DENİZ BAYKAL'IN ADAYLIK BEKLENTİSİ

* Deniz Baykal’ın adaylık için bir beklentisi olduğu konuşuluyordu. Kendisiyle az önce görüştüm. Açıklama yapmıyor ama o da aday tercihinizden memnun olmadığını hissettiriyor. Ne dersiniz bu duruma?

- Biliyorum. Ama bu tür tartışmaların içine ben girmek istemem, siz de bunu biliyorsunuz.

"TANIYINCA HERKES ÇOK NET GÖRECEK"

* Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kariyeri ortada elbette ama sizce, oy verecek olan sokaktaki insan tanıyor mu kendisini? Sokakta karşılığı var mı yani?

- Bakın, ilk kez böyle bir seçim yapılacağı için genel seçimlerle biraz karıştırılıyor gibi bir hava var. Burada siyasi partiler yarışmayacak. Şimdi meydanlara çıkacak. Vatandaş merak ediyor tabii, bu gayet normal. Ekmeleddin Bey çok fazla bilinen bir insan değil ama tanındıkça herkes şunu çok net görecek ki, doğru aday kendisidir.

MİTİNGLER NASIL OLACAK?

* Siyasi bir geçmişi olmadığından, meydanlara çıktığında nasıl bir manzara oluşacak sizce? Yani bir miting tecrübesi yok örneğin.

- Burada değerler, bilgiler, kültürler yarışacak. Yoksa meydanlara çıkıp, vatandaşa yol, su getirme vaadinde bulunacak değil. İcra organı değil, Anayasa’daki görev, yetki ve sorumlulukları belli Cumhurbaşkanı’nın. Bir kere, her şeyden önce, bu insan temiz mi? Geçmişinde herhangi bir leke, şaibe var mı? En önemlisi bu. Sonra bakılacak; yaptığı görevlerde Türkiye’yi iyi temsil etmiş mi? Yurttaşlarımın da öyle bakmasını isterim. Çünkü burada bir partiye genel başkan seçmiyoruz. Seçeceğimiz, bir partinin Cumhurbaşkanı da değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’nı seçeceğiz.

* Pekiyi propaganda dönemi için nasıl bir planlama yapacaksınız? Yani Devlet Bahçeli ve siz, İhsanoğlu ile birlikte mi çıkacaksınız mesela meydanlara? Mitinglerde yanında biriniz ya da ikiniz birlikte olacak mısınız?

- Taşlar zamanla kendi içinde yerli yerine oturacaktır. Adayın tabii kendisini öne çıkarması, tanıtması gerekiyor öncelikle. Söylemleriyle, duruşuyla, nedir, ne değildir anlatacak. Konuşacak, düşüncelerini, dünya görüşünü, yaptıklarını anlatacak. Yeri gelir, ortamı gelir tabii biz de çıkarız, niye çıkmayalım?

EKMELEDDİN İHSANOĞLU İSMİNİ İLK BAHÇELİ Mİ ÖNERDİ?

* Ekmeleddin İhsanoğlu ismini ilk önerenin MHP genel başkanı bahçeli olduğunu söyleyenler de var.

- Yok hayır. Bizim önerimiz. Yeni bir isim de değil aslında. Yaptığımız seri görüşmeler sırasında bir çok yerde adı geçti.

* Bu ismi belirlerken, iktidar partisinin adayına oy verecek kesimlerin oyunu almak gibi bir hedef ile mi hareket ettiniz?

- Öngörümüz tümüyle şuydu: Hem içeride hem dışarıda, toplumun büyük bir kesiminin üzerinde mutabık kalabileceği bir aday. ÇünküCumhurbaşkanı adayının toplumsal uzlaşmayla belirlenmesi gerekir. Bir partinin adayı değil, Türkiye’nin adayı olmalıdır çünkü. Gezdiğimiz pek çok yerde bu ismin bu anlayışa uygun olduğunu gördük.

ERDOĞAN'A ÖVGÜ SÖZLERİ

* İhsanoğlu’nun sanırım 2 yıl kadar önce verdiği bir röportaj vardı. “Tayyip Erdoğan Arap dünyasında çok sevilen, büyük bir lider” tarzında sözlerini hatırlıyorum. Şimdi Erdoğan aday olursa, bu beyanı bir handikap olmaz mı sizce?

- Hayır. Bir dönem öyleydi. Seviliyordu ama şimdi sevilmiyor. Yani o dönem için doğru bir tespit yapmıştır ama bugün durum farklı. Ayrıca bu tür açıklamalara takılıp kalmak da doğru değil.

"CHP'YE GENEL BAŞKAN SEÇMİYORUZ"

* Sizin tamamen içinize sindi mi bu aday tercihi?

- Tabii ki. Niçin sinmesin? Son derece kaliteli, donanımlı, başarılı bir insan. Rahmetli Ecevit’ten devlet üstün hizmet madalyası almış bir isim. Ayrıca tekrar ediyorum; CHP’ye bir genel başkan seçmiyoruz ki. TürkiyeCumhuriyeti’ne bir Cumhurbaşkanı seçeceğiz.

İLK BULUŞMA GEÇEN HAFTA

* Siz ilk kez ne zaman görüştünüz İhsanoğlu ile?

- Geçen hafta.

* Ankara’da mı?

- Hayır.

* Nerede peki?

- O da bende kalsın isterseniz.

* Pekiyi. Ama anladığım kadarıyla öyle eskiye dayanan bir tanışıklığınız yok.

- Öyle. Ben biliyorum tabii kendisini.

* Anladım. Pekiyi adayınız olduğunu duyurmanızın ardından yaptığı ilk açıklama, ‘ortak payda, uzlaşı ve teveccühe teşekkür’ gibi unsurlardan oluşuyor. Aday olmayı kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

- Yok, hayır. Bir Cumhurbaşkanı adayı vakarına yakışır bir tavır var ilk açıklamasında.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.