1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu bitireceğiz
Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu bitireceğiz

Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu bitireceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kahramanmaraş'taki iftar programında konuştu. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununu çözeceklerini ve Filistinlilere vizeyi kaldıracaklarını da söyledi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kahramanmaraş İl Başkanlığı tarafından organize edilen iftar programında partililere seslendi.

Partisinin hedeflerini anlatan Kılıçdaroğlu "Yoksul ailelerin hesabına ayda 1000 lira yatıracağız. Kadın gidecek aylığını çekecek. Eğitimi yeniden dizayn etmek zorundayız. Gerekirse boğazımızdan keseceğiz eğitime harcayacağız. Teknoloji liseleri kuracağız. Bu liseleri OSB ve Milli Eğitim Bakanlığı birlikte yönetecek. Çocuklarımızın daha iyi nitelikli okullarda okuması lazım. Eğitim her şeyin anahtarıdır. Devleti yöneten kişilerin 50 yıl sonrasını düşünmesi lazım." diye konuştu.

"ET DIŞARIDAN GETİRİLİYOR, NEDEN, ÇİTÇİ Mİ YOK?"

Gündemden düşmeyen et fiyatları ve ithal et konusuna da değinen Kılıçdaroğlu çiftçilerin durumuna dikkat çekti: "Konya’dan küçük Hollanda’nın tarım ihracatı Türkiye’den kat kat daha fazla. Et dışarıdan geliyor. Neden toprak mı yok? Çiftçi mi yok? Eksik olan siyasettir. Kavgasız bir siyaset. Bu ülkenin herşeyi var güzel bir ülke ve bu ülkede herşeyi yapmak mümkündür. Dolayısıyla biz üreten bir Türkiye diyoruz. Eğitimin tam gün olması lazım. Gaziler ve şehitler arasında ayrım yapılmaz. Ayrım yapıldığı zaman toplumun vicdanında büyük yaralar açar. Devleti yönetmek ülkenin 100 yıllık geleceğini düşünmek demektir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kalkmasının tek sebebi sanayi devrimini kaçırmasıdır. Devleti yöneten kişilerin 50 yıl sonrasını düşünmesi lazım.”

"KOBİLERE SIFIR FAİZLİ KREDİ VERECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Gaziler ve şehitler arasında ayrım yapılmaz. Ayrım yaptığınız zaman toplumun vicdanında çok derin yaralar açarsınız. Şehit bizim şehidimiz, başımızın tacı, yakınları saygı görür, gaziler saygı görür. Örnek veriyorum İngiltere’de bir gazi, bir mağazaya gittiğinde anons yapılır; ‘Falan gazi mağazamızı onurlandırmıştır’ diye. Biz otobüste yer bile vermiyoruz. KOBİ’lere düzenli vergi ve sigorta pirimini ödemek koşuluyla, ödediği vergi ve sigorta primi kadar bir yıl süreyle sıfır faizli kredi vereceğiz. Şu itiraz gelecek sıfır faizli olur mu? Karlı çıkan devlet aslında. 10 tane falan mali af çıktı.

"KÜRT SORUNUNU BİTİRECEĞİZ"

Destek istiyorum. 15-20 değil. 5 yıl yetki istiyorum terörü, Kürt sorununu bitireceğim. Cesurca kararlar alacağız. Mısır, Libya ile barışacağız. Filistin vatandaşlarına vize uygulanıyor, tamamen kaldıracağız. İsrailli nasıl geliyorsa Filistinli de öyle gelecek. Kimseyi üzmek istemem. Hiçbir siyasi lidere kırgın, kızgın da değilim. Küsmek de istemem. Türkiye’nin yeni bir sayfa açması lazım. Doğruluk, ahlak bağlamında yeni bir sayfa açmak lazım. Yetki verilirse ilk yapacağım ‘siyasi ahlak kanunu’ olacak. Parlamento’ya ahlakı, erdemi, fazileti yüksek insanların parlamentoda olması lazım.” (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.