1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu: Kozmik odayı teröristlere verdiniz
Kılıçdaroğlu: Kozmik odayı teröristlere verdiniz

Kılıçdaroğlu: Kozmik odayı teröristlere verdiniz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet çalışanlarının yargılanmasını eleştirdi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu.

Konuşmasının başında Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve çalışanlarının yargılanmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Basın özgürlüğü önemli. Sadece bizim için değil demokrasisi gelişmiş bütün ülkeler için basın özgürlüğü 4’üncü güç sayılır. Dün 24 Temmuz’da basından sansürün kaldırılışının 109’uncu yıl dönümüydü. 109 yıl sonra Türkiye’de medya özgürlüğü yok. Gazeteciler bu günü Basın Bayramı olarak kutlayamıyor. Medya özgürlüğü şu an da Türkiye’de yok. Aynı gün 24 Temmuz’da İstanbul’da Cumhuriyet gazetesinin davası görülüyor.  Cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt bir gazete. Cumhuriyet, bütün ömrü FETÖ gibi suç örgütleriyle mücadeleyle geçmiş bir gazete. Bu gazeteyi FETÖ ile iltisaklı gösteriyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Umuyorum adalet tecelli eder de bu arkadaşlarımız serbest bırakılır.”

ALİ PAŞA’NIN VASİYETİ

Cumhuriyet davasında yargılanan gazetecilerin adlarını tek tek sayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Kadri Gürsel Küçük çocuğunu kucaklamak istiyor. İzin vermiyorlar. Ahmet Şık’a soruyorlar. ‘Tek dikili ağacım tek servetim kızım’ diyor. Aklın mantığın alacağı şey değil. Cumhuriyet iddianamesini hazırlayan savcı da FETÖ’den yargılanan birisi. 109 yıl önce Ali Paşa, vasiyetnamesinde şunları yazıyor; Basın özgürlüğü ancak hatalarını düzeltmek istemeyen hükümetler için bir tehlikedir. Vatanın iyiliğinden başka bir şey düşünmeyen bir hükümet için bir nimettir. Çünkü hatayı size basın gösterir.””

‘KOZMİK ODAYI TERÖRİSTLERE VERDİLER’

Fethullah Gülen’in darbe girişimine ilişkin sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, AKP hükümetlerinin, uzun süre Gülen cemaatiyle birlikte hareket ettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: ” FETÖ’nün lideri 15 Temmuz’u Atatürkçüler laikler yapmış olabilir diyor. Sen ordudaki Atatürkçüleri ortağınla birlikte temizlemedin mi? Biz F Tipi yargı diye eleştiriyorken onlar savcılara makam araçlarını verdiler. Devletin bütün olanaklarını verdiler. Kozmik odayı verdiler. Kozmik odayı teröristlere vermek vatana ihanettir. bu ihaneti işleyenler hesabını verecektir.”

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN TOPRAĞINI BIRAKIP KAÇIYORSUN’

Lozan’ın yıldönümünü de hatırlatan CHP lideri şöyle devam etti: “Sevr anlaşması nedir? Osmanlı’nın toprak büyüklüğü 5.5 milyon kilometrekareydi. Sevr imzalandığında alan aşama aşama 470 bin kilometrekareye düştü. İzmir’in egemenliğini Yunanistan’a veriyorlar. Toplam Osmanlı’nın ordusu 50 bin kişi olacak diyorlar. Bunların külahlı bir adamı vardı ya, ‘Keşke Yunanistan kazansaydı’ diyen, ve o adama dokunmayan yargı ve ses çıkarmayan hükümet, onların ikisine de lanet olsun diyorum. Lozan Anaşması’ndan neden Osmanlı bu hale geldi? Neden Osmanlı parçalandı? Hiç bunun üzerinde düşünen yok. Bu ülkeyi kuran irade ben Sevr’i tanımıyorum diyor. Milletin azim ve kararlılığıyla yeni bir Cumhuriyet inşa edildi. Sevr’den 3 yıl sonra yeni bir masa kuruldu, Lozan’da. Atatürk’e dil uzatanlarda vicdan var mıdır acaba? Lozan’ı küçümseyenlerde vicdan, ahlak var mıdır? Bunların tamamının bilinmesi lazım.  Son 15 yılda Lozan’dan bu yana ilk kez Türkiye toprak kaybına uğradı. 12 adasını Yunanlara teslim etti, Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Türbenin bulunduğu yer bize ait. Terör örgütlerinden toprağını bırakıp kaçıyorsun. Sen önce onun hesabını vereceksin. Hangi gerekçe ile kaçırdın, koruyamadın orayı?”

AB’YE MESAJ: TÜRKİYE AKP’DEN İBARET DEĞİL

Hükümetin dış politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Dış politika ciddi iştir. İç politikaya malzeme edilmez. Türkiye’nin, 80 milyonun orta ses çıkarması gereken bir alandır. İç politikaya malzeme edersen duvara toslarsın. 15 yıl önce herkesle barışık olan bir Türkiye, herkesle düşman olan bir Türkiye sürecine evrildi. Buradan bütün AB’ye seslenmek isterim; Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir ve Türkiye Cumhuriyeti AKP’den ibaret değildir. Biz çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız. Ortadoğu’nun şamar oğlanına dönen bir Türkiye değil. Bir şey söyleyip ertesi gün vazgeçen bir Türkiye değil. Bizim ana hedefimiz bu, amacımız bu. Son günlerde Filistin yeniden kaynamaya başladı. Biz İsrail ve Filistin halklarının kavga etmesini istemeyiz ama İsrail hükümetinin Mescid-i Aksa’da ibadeti yasaklamasını asla ve asla kabul edemeyiz. Her hükümetin her inanca saygı göstermesi lazım.

‘SİNAGOGA SALDIRMAK İNSANA SALDIRMAKTIR’

İsrail’in Meclis’i Aksa’daki yasaklarını eleştiren CHP lideri şunları kaydetti: “Son günlerde Filistin yeniden kaynamaya başladı. Biz İsrail ve Filistin halklarının kavga etmesini istemeyiz ama İsrail hükümetinin Mescid-i Aksa’da ibadeti yasaklamasını asla ve asla kabul edemeyiz. Her hükümetin her inanca saygı göstermesi lazım. İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadeti yasaklamasını asla kabul edemeyiz. İsrail hükümeti Cenevre protokolünü ihlal etmemelidir. Bir sinagoga Türkiye’de, İstanbul’da saldırı düzenlemek insana saldırı düzenlemektir. Herkesin inancına saygı göstermek hepimizin ortak görevidir. Bir başka yerdeki olay dolayısıyla Türkiye’deki vatandaşlarımızı üzmek doğru değil. Kudüs hoşgörünün merkezi olmalıdır.

‘KOZMİK ODAYI TERÖR ÖRGÜTÜNE VERMEK VATANA İHANETTİR’

Kılıçodaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkinse şunları söyledi: “”Bir densiz kalkmış şu açıklamayı yapıyor; “15 Temmuz’u Atatürkçüler, ulusalcılar yapmış olabilir” diyor, bunu FETÖ terör örgütünün lideri diyor. Sen ordudaki Atatürkçü paşaları ortağınla birlikte temizlemedin mi? Yine o dönemde de mazlumlara biz sahip çıktık. AK Parti size devleti teslim etti, savcınıza kurşun geçirmez araba tahsis etti. Onlar size hocaefendi diyorlardı.Her istediğinizi verdiler. 169 general verdiler, üniversiteler verdiler, rektörler verdiler, yüzlerce okul verdiler, yüzlerce dershane verdiler. Emniyet müdürleri verdiler, istihbaratçı sorunumuz var dediniz, istihbaratçılar verdiler, size banka kurdurdular, kurdeleleri kestiniz. Yüzlerce binlerce öğretmen verdiler. müsteşarlar verdiler ve siz daha da ileri gittiniz. Biz Türkiye’nin bütün sırlarınız istiyoruz, kozmik odayı istiyoruz dediniz, kozmik odayı da verdiler. Kozmik odayı bir terör örgütüne vermek vatana ihanettir, ihanet edenler de iktidardadır. Utanmadan sıkılmadan, bu darbe girişimini Atatürkçüler yapmış diyorlar. Asıl sorunlu seninle birlikte sana devleti teslim edendir. Sana devleti teslim edenlerde er geç hesabını soracağız, kimse unutmasın. Demiştik ki bir ipte iki cambaz oynamaz, biri düştü, diğeri duruyor. O da hesabını verecek göreceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.