Kılıçdaroğlu: Erdoğan Ortadoğu’yu bataklığa çevirdi

Kılıçdaroğlu: Erdoğan Ortadoğu’yu bataklığa çevirdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Erdoğan için “diktatör bozuntusu” derken, Erdoğan hükümetini IŞİD’e destek vermekle suçladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Meclis’teki grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Irak’taki ilerleyişine değinerek,  AKP hükümetini sert ifadelerle eleştirdi.

"Bir yandan içeride demokrasi sorunumuz var diğer yandan Türkiye ateş çemberinde. Her sabah endişe ile uyanıyoruz. Irak, Suriye ve Mısır'da arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz var” diyen CHP lideri “Ortadoğu bataklığına sürüklemeyin dedik ama bugün bu diktatör bozuntusu demiş ki 'Ortadoğu bataklık değil.' Orayı sen bataklığa çevirdin” şeklinde konuştu.

“Tarihimizin en büyük terör saldırısını 2003'te El Kaide yaptı. Ama pek çok ülkeden El Kaide militanları gelip Türkiye'den Ortadoğu'ya geçti. Bedelini de ödedik ödüyoruz” diye konuşan Kılıçdaroğlu, “11 Şubat 2013 13 ölü, 11 Mayıs 2013 52 ölü 146 yaralı sonra Niğde'de de 2'si güvenlik görevlisi 3 kişiyi öldürdüler. IŞİD temsilcileriydiler onlar. Irak ve Suriye'de İslam devleti kurmak için uğraşan unsurlar bunlar” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şunları ekledi: “Arkadaşlarımız şu kamplarda eğitiliyor diye gidip buldular. Biz kendi medyamızda görmedik ama uluslararası medya Türkiye'de nasıl eğitildiklerini gösterdi.”

Türkiye’nin tarihinde “ilk kez terör örgütlerine destek veren bir kimliğe büründüğünü” belirten Kılıçdaroğlu,  Erdoğan’ı kast ederek “Bu adamın tarihten ders almadığını biliyorum. Güç karşısında eğiliyor. K. Irak'ta askerlerimizin başına çuval geçirdiler. Soruyorlar 'Nota verecek misiniz' diye cevap veriyor 'Müzik notası mı' diye” şeklinde konuştu.

Hükümetin IŞİD'e “terörist” diyemediğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Diyemez tabii çünkü ona silah veren o, yaralandığında Türkiye'ye getirip tedavi ettiren o” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Hani senin vizyonun vardı. senin dışında kimsenin vizyonu yoktu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez dış politikada bu kadar aciz duruma düştük. Bu diktatör bozuntusunu artık hiçbir devlet başkanı kabul etmiyor. Onun gücüne gitmiyor ama benim gidiyor. Hani saygınlığın vardı, itibarın vardı. Ağırlık merkezi bile Türkiye'den başka yerlere kayıyor Ortadoğu'da. Bir aşiret lideri bile Türkiye'ye kafa tutuyor." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum