1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu: Devlet suç örgütüne dönüşebilir
Kılıçdaroğlu: Devlet suç örgütüne dönüşebilir

Kılıçdaroğlu: Devlet suç örgütüne dönüşebilir

Kılıçdaroğlu "Devleti demokratikleştirmezseniz hızla organize suç örgütüne dönüşebilir" uyarısında bulundu.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesi Türkiye’nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

30 AĞUSTOS: Mustafa Kemal israfa karşı çıktı her kuruşun hesabını millete verdi. Bir metre bile milli demir yolu yoktu. 10 yılda 15 milyon genç yarattı her yaştan. Millet mekteplerini aştı şeker uçak fabrikalarını kurdu. Hiç kimseye el ve avuç açmadı kimsenin önünde eğilmedi. 30 Ağustos Zaferi bu açıdan çok önemlidir.

ÜLKE BORÇ BATAĞINDA: O onurlu ve gururlu kimseye ödün vermeyen ekonomik bağımsızlığını sağlayan IMF’nin kapılarına gitmeyen Mustafa Kemal’in Türkiyesinden bugün Erdoğan’ın Türkiyesine gelelim. Tam bir borç batağı içindeyiz. Hesapsız kitapsız basiretsiz bir yönetim Türkiye’yi teslim almış durumda. Bu ülkenin aydınları işçileri herkes uyardı yanlış yoldasınız dediler. Ama onların öncüsü bizdik. Halka söz verdikleri şekilde değil diledikleri şekilde yönettiler. Türkiye ciddi bir sorunla karşı karşıya ciddi bir ekonomik bir kriz var. İlk yapacağınız iş sorunu yaşayanlarla bir araya gelin. Bir sorumluluk içinde Türkiye bu badireyi nasıl atlatır diye 13 maddelik bir açıklama yaptık. İyi niyetle Türkiye’yi insanımızı sevdiğimiz için bunları seslendirdik. Madde 1 liyakat sistemini yeniden oluşturun dedik.

GERÇEKLERİ DİNLEMİYORLAR: Her ortamda uyarımızı ve mücadelemizi yaptık, ancak dinlemediler. Onlara şunu söyledik; Türkiye ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. İlk etapta sorunu yaşayanlarla biraraya gelin dedik. Yani halkın deyimiyle damdan düşenleri dinleyin, Ekonomik ve Sosyal Konsey’i toplayın dedik. Yasaya göre 3 ayda bir toplanması gereken konsey en son 5 şubat 2009’da toplanmış. Çünkü gerçekleri dinlemeye tahammül edemiyorlar. Türkiye bu badireyi nasıl atlatır diye 13 maddelik bir açıklama yaptık, 11 Ağustos’ta.

ÜSTÜNLERİN HUKUKU VAR: Demokrasi reformunu sağlamak zorundasınız, insanların can ve mal güvenliğini sağlamak zorundasınız. Bu hukukla sağlanır. Bu yapılmadı, yapılmamaya da devam ediliyor. Hukuk diye bir kavram Türkiye’de bir anlamda artık unutulmuş. Üstünlerin hukuku… Hukukun üstünlüğü yok.

BERBEROĞLU, KAVALA NİYE HAPİSTE?: Enis Berberoğlu niye hapiste? Osman Kavala niye hapiste? Nazlı Ilıcak Ahmet Altan niye hapisteler? Bu insanlar sadece kalemleriyle düşüncelerini ifade ettiler. Niye hapiste gazeteciler?

CUMARTESİ ANNELERİ: Cumartesi Anneleri’ne yapılana bak. 700. kez toplanacaklar, orantısız güç kullanıyorsunuz, yerlerde süründürüyorsunuz o yaşlı kadınları, anneleri. Orantısız güç kullanan polislere bir şey demiyorum, ona o talimaları verenlere söylüyorum. Siz devletin gücünü orantısız bir şekilde masum insanlara karşı kullanıyorsunuz. Hangi gerekçeyle yaşlı anneleri yerlerde sürüklüyorsunuz. Oğlunun, akıbetini soruyor diye mi?…

BAKANLIKTA EN YETKİLİ KİŞİ ÇANTACI: Türkiye, hanedanlık yapısı içinde çürüyen bir devlettir. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde üst yönetimin tablosu yayınlandı. Bir numaradaki kişinin hiçbir unvanı yok. Bu kişi, çantacı olarak tanımlanıyor, hanedandan birisi. Nasıl oluyor da, bakan yardımcılarından, müsteşarlardan üstte. Haber olunca baktık, siteden çıkarılmış ama çantacı hâla göreve devam ediyor. Bakandan sonra en yetkili kişi.

MİLYAR DOLARLIK İHALELERİ TL’YE ÇEVİRSENE: AVM’lerde dolarla kiralama yapılmayacakmış da Türk Lirası olacakmış günaydın beyler günaydın. Sen şu yandaşlara verdiğin milyar dolarlık ihaleleri Türk Lirası’na çevirsene. Gücün yetiyor mu?

HARAM PARAYA BEL BAĞLADILAR: Haram paradan medet uman siyasal iktidar Türkiye’nin çıkarlarını savunabilir mi? Fuhuş ticareti mi yapıyorsun parayı gönder Türkiye’de aklanırsın. Bir de bunlar Müslüman geçiniyorlar.

OSMANLI’NIN LALE DEVRİ’Nİ YAŞIYORUZ: Osmanlı’nın Lale Devri’ni yaşıyoruz. Benim 1 liralık döviz baronlarıyla ilişkimi ispat et siyaseti bırakacağım.

ERDOĞAN’A 9 SORU: Erdoğan’a 9 soru soruyorum.

1-Tarımı bitir çiftçiyi borç batağına sürükle tarım ürünlerini ithal et diyen dış güçler miydi?

2-Yandaşlarına Türkiye’in en büyük ihalelerini dolar endeksli ver diyen dış güçler miydi?

3-Yandaşlara ihaleleri gelir garantisiyle ver diyen dış güçler miydi?

4-Yandaşlarının dış borçlarını kefil ol diyen dış güçler miydi?

5-Merkez Bankası’na müdahale et diyen dış güçler miydi?

6-Bugüne kadar emir aldığın dış güçleri açıklayacak mısın? Yeni emirleri Katar’dan mı alacaksın?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.