1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu: 34 milyar dolar nereye gitti?
Kılıçdaroğlu: 34 milyar dolar nereye gitti?

Kılıçdaroğlu: 34 milyar dolar nereye gitti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkın deprem vergisini ödediğini belirterek, hükümete bir kez daha gerekli tedbirleri alma çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, deprem vergilerinin nereye harcandığının da açıklanmasını istedi.

A+A-

Partisinin TBMM toplantısında konuşan CHP liderinin gündeminde ağırlıklı olarak deprem vardı. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

KUTLAR, MUMCU, GÖKTEP, AKSOY, DİNK…: Ocak ayı yeni bir başlangıç, ancak ocak ayının bizim için ayrı bir önemi var. Onat Kutlar, Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Muammer Aksoy, Hrant Dink gibi aydınlarımız, gazetecilerimiz ocak ayında öldürüldü.

KAVALA’YA HAKSIZLIK YAPILDI: Vicdanı olan herkes Osman Kavala‘ya haksızlık yapıldığını biliyor… Tam 819 gün süren bir süreç. Böyle bir adalet olabilir mi? AİHM serbest bırakın dedi, tercüme edilmedi diyerek geri cezaevine yolladılar. Hiç tercüme edilmezse ömür boyu cezaevinde mi kalacak? Bugün görülen davada inşallah adalet tecelli eder ve Osman Kavala yuvasına kavuşmuş olur. Adaletli bir devlet istiyoruz. Devletin dini adalettir. Bu adaleti sağlamak bütün siyasal partilerin, STK’ların görevi olmak zorundadır. Siyasetin konusu insanlarımız aç mı tok mu olmalıdır. Kimliklerle, inançlarla siyasetin işi olamaz.

HİÇBİR SİYASETÇİ CEBİNDEN PARA HARCAMAZ: Daha güzel bir Türkiye inşa etmek için vergi veriyoruz. Hiçbir siyasetçi kendi cebinden para harcamaz, bizim paramızı harcar. Siyasi iktidar her kuruşun hesabını millete vermek zorundadır. Buna devlette şeffaflık diyoruz… Demokrasinin çıkış kaynağı hesap vermektir. Bu anlamda toplanan vergilerin nereye harcandığının hesabını vermesidir. Uluslararası Yolsuzluk Endeksi’nde 13 basamak (Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2019 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye 39 puanla 91’inci sırada yer alıyor.  Türkiye, endekste ülke tarihindeki en düşük sırayı almış oldu) geriledi Türkiye, Demek ki hesap verilmiyor, bilgi verilmiyor. Vergi vermezsem zorla alıyorsun. Bunun anlamı siyasi iktidarın topladığı vergiyi nasıl harcadığının hesabını vermediğidir. Vatandaş verdiği verginin nereye harcandığını bilmeli, öğrenmeli!

KIRILAN FAY HATTI DEĞİL, SARAY İKTİDARININ AR DAMARI: 2004 yılında diğer vergiler kalktı, özel iletişim vergisi kalıcı hale getirildi. AKP dedi ki ben bunu kalıcı hale getireceğim. 2004-2019 arası 65 milyar lira, dolara vurursak 34 milyar dolar. Bu para bizim ödediğimiz vergi. Sonra bu oranları da artırdılar. Vatandaş deprem vergisini ödedi, önlemi almak siyasi iktidara düşüyor. Ülkeyi bu iktidar yönetiyor. 34 milyar dolar nereye gitti? Vatandaş soruyor, ‘Niye soruyorsun?’ diyor. Vergiyi ödeyen o, soracak. Kırılan fay hattı değil, saray iktidarının ar damarıdır. Vatandaş haklı olarak soruyor, 17 yıldır iktidarsınız depremin yarattığı tahribatı önlemek için ne yaptınız? Elazığ’a ne yaptın, Malatya’ya ne yaptın?

ÖLENLERİN GÜNAHI ONLARIN BOYNUNA: Eski milletvekilimiz Ali Özcan, 2016 yılında Elazığ’ın deprem bölgesinde olduğunu belirterek, araştırma önergesi verdi. Ne oldu? Reddedildi! 2019 yılı ekim ayında da depremle ilgili yine bir araştırma önergesi verildi. Bu önergede AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Depremde ölenlerin bütün günahı onların boynunadır. Japonya nasıl yapıyorsa aynısını yap. Depreme dayanıklı evler, hastaneler, okullar yap. Erdoğan, İstanbul’da on binlerce toplanma alanının olduğunu söyledi. Vallahi de billahi de toplanma alanının ne anlama geldiğini bilmiyor. Peki AFAD ne diyor? 2854 tane toplanma alanımız var diyor…

ETEK BOYUNA KADAR KARIŞIYORLAR: Devlette liyakatı da bitirdiler. Her şeye bir kişi karar veriyor. Bir akıl var, her şeyin üstünde. Kadınların doğuracağı çocuktan, yaşam tarzına, etek boyuna kadar karışıyor. Kimsin sen? O insanların karnı doyuyor mu onu sorsana?

250 BİN DOLARI NEREYE BAĞIŞLADIN?: Tank Palet Fabrikası’nı unutmadık, 15 Temmuz Şehitleri için toplanan paraları unutmadık. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli fabrikasını yabancı devletlerle peşkeş çekene vatan haini derler. Kaddafi’den 250 bin dolar para aldı.  Medyanın önünde aldı. ‘İnsan hakları için bağışlayacağım’ dedi. Aylardır soruyorum, yine soracağım, nereye bağışladın?

HAFTAYA FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞINI ANLATACAĞIM: Bu paraların nereye gittiği belli değil. Çıksın, söylesin… Haftaya FETÖ’nün siyasi ayağı nedir, onu anlatacağım size.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.