Kerry ile görüşen Barzani: Yeni bir Irak gerçeği var

Kerry ile görüşen Barzani: Yeni bir Irak gerçeği var

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Bağdat ziyareti ardından bugün Hewler’e geçerek Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Barzani, yeni bir Irak gerçeğinin ortaya çıktığını belirterek, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin gitmesini istedi.

Derin bölünmeler ve çelişkilere konu olan Irak’ta siyasi güçleri bir araya getirmeye çalışan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 23 Haziran Pazartesi günü Bağdat’a yaptığı ziyaretin ardından bugün de Hewler’e geçti.

Kerry’nin Hewler’deki ilk görüşmesi Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile oldu. Barzani, Kerry’yi kabul ettiği sırada “Bu değişimlerle birlikte yeni bir realite ve yeni bir Irak’la karşı karşıya bulunuyoruz. Krize bir çözüm arıyoruz” dedi.

Kerry ise Barzani’ye, “Her kesin bildiği gibi, Irak için çok kritik bir dönem ve bir hükümetin oluşturulması temel sorunumuzdur” dedi.

Kerry, Kürt güvenlik güçlerinin IŞİD çetelerine karşı bir hat çizmek için kilit bir rol oynadığını ifade etti.

Bu görüşme öncesi CNN İnternational kanalına özel bir röportaj veren Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, ülkenin artık bir arada kalabilmesinin güç olduğunu belirterek “Çünkü şu an tecrübe ettiğimiz şey bize bu şekilde devam edemeyeceğimizi gösteriyor. Bugünkü Irak, bildiğimiz ve yaşadığımız iki hafta önceki Irak’tan artık farklı” dedi.

“Irak’taki son gelişmelerin ardından, Kürt halkının kendi geleceğini belirlemesi için fırsatı değerlendirmesi gerektiğinin artık kanıtlandığını düşünüyorum” diyen Barzani, “Bu bağımsızlık isteyeceksiniz anlamına mı geliyor?” şeklindeki soruya ise şöyle yanıt verdi: “Artık Kürt halkının geleceğini tayin etme vakti geldi. Biz de Kürt halkının kararı neyse onu destekleyeceğiz”

Barzani, “Sınıra yaklaşan herkesle savaşırız. Teröristlerle savaşma görevinin icrasında tereddüt etmeyiz. Fakat önümüzde açık bir gelecek olmadıkça ve kapsayıcı bir siyasi çözüm bulunmadıkça savaşmayız” diye ekledi.

Şiiler ve Sünniler arasında bir anlaşma ve yönetimde gerçek bir ortaklık olması halinde IŞİD’in bölgeden uzaklaştırılmasının mümkün olabileceğini söyleyen Barzani, “Bunun sorumlusu her kimse, görevini bırakmalıdır” diyerek Maliki’nin istifasını istedi. 

AFP’ye göre Amerikalı yöneticiler Kürtlerin son haftalarda alanda elde ettiği kazanımların geri dönülmez olabileceğinin bilincindeler. Amerikalı üst düzey bir yetkili Kürtlerin belirli bir istikrarını sağlamak için en iyi role sahip olduğunu söylerken, “Bağdat’taki siyasi süreçten geri çekilmeye karar verirlerse, bu negatif eğilimleri çok hızlandırır. Ama eğer Kürtler aktif bir rol oynarlarsa, Bağdat’ta bir ağırlığa sahip olacaklar” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.