Kerkük Valisi'den geç gelen itiraf: YPG’ye karşı hata yaptık

Kerkük Valisi'den geç gelen itiraf: YPG’ye karşı hata yaptık

Bir yıldan fazla bir süredir devletlerin bile karşısında duramadığı IŞİD'e karşı muazzam bir direniş sergileyen, ancak KDP'nin suçladığı YPG'ye karşı Kerkük Valisi Najmeldin Karim'iden "özeleştiri" gibi bir değerlendirme geldi.

KDP'nin ve Türkiye'nin bu politikasına karşı IŞİD tehdidi bölgeye yayılmaya ve her iki gücü de tehdit etmeye başlayınca Rojava'da verilen mücadelenin sadece Kürt bölgesini savunmanın da ötesinde bölge istikrarını korumaya yönelik çok önemli bir mücadele olduğunu ortaya koydu.

Tehdit artınca konuya ilişkin özeleştiri gibi bir değerlendirme de Kerkük Valisi Najmeldin Karim'den geldi.

KDP ve YNK ittifakı sonucu Kerkük'e vali olan Karim, Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş'a verdiği kısa röportajında, YPG'yi anlamadıklarını ve YPG'yi desteklemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Karim Kerkük'ün güvende olduğunu savunurken Aydıntaşbaş'ın "PYD (YPG) Suriye'de neredeyse bir yıldır IŞİD'le mücadele ediyor ve hem Ankara hem de Erbil bu mücadelede PYD'den yana tutum almadı. Şimdi bakınca…" şeklindeki sorusunu, "Hata ettik. Ama yanlış politikayı değiştirmek için çok geç değil. 1 milyonluk Irak ordusunun birkaç saat dayanamadığı IŞİD'le bir yıldır savaşıyorlar. Terörle mücadele edene yardım etmemiz lazımdı" şeklinde konuştu.

Karim'in bu değerlendirmesine paralel olarak yaklaşık bir yıldır insani yardımlara dahi açılmayan Simelkan Sınır Kapısı Musul'un IŞİD tarafından işgal edildiği gün Hewlêr yönetimi tarafından açılması da "Atılan adım KDP'nin Rojava'ya yönelik yalnış yaklaşımından dönmesinin işareti" olarak değerlendirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum