Kerkük Valisi: Rojava'ya ilişkin aptalca politikalara son verilmeli

Kerkük Valisi: Rojava'ya ilişkin aptalca politikalara son verilmeli

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in Musul ve diğer bir çok bölgeyi ele geçirmesi ardından peşmergelerin kontrolünü ele aldığı Kerkük'ün YNK'li Valisi Necmeddin Kerim, Rojava Kürtlerinin IŞİD'e karşı savaştığını hatırlattı.

BBC Türkçe servisinden Güney Yıldız'a konuşan Kerkük Valisi Dr. Necmeddin Kerim, IŞİD'in 10 Haziran'da Musul'u, ardından da bir çok bölgeyi ele geçirmesi ardından yaşanan durumu değerlendirdi. Kerim, Kerkük'te şu anda durumun sakin olduğunu belirterek, "Kuzeydoğu, kuzeybatı ve güney tarafları tümüyle Peşmergelerden oluşan güvenlik güçlerinin kontrolü altında. Kerkük'ün güneybatısında Irak ordusu askerleri yerlerini terk ettiklerinde oraya yerleşen IŞİD militanları var. İsyancılarla bazı çatışmalar yaşandı ama cepheler şu anda sakin" dedi.

IŞİD İÇİNDE İYİ ÖRGÜTLENMİŞ ESKİ REJİM KALINTILARI VAR

IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerin sakin olup olmadığı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Dr. Kerim, ilginç tespitlerde bulundu: "Irak ordusu pozisyonlarını terk ettiğinde, IŞİD henüz ulaşmamıştı bile. Bu nedenle çatışmalar yaşanmadı. Kerkük'te ciddi katliamlar olmadı. İnsanlar günlük hayatlarına devam ediyor. Bu güçlerin yalnızca IŞİD olduğunu düşünmüyoruz, bunların içinde iyi örgütlenmiş eski rejim kalıntıları da var. Önceki rejim unsurları kendilerini IŞİD içinde yeniden örgütlemişler. Belki bu nedenle Suriye'deki türden katliamlara ve cinayetlere burada aynı oranda rastlamıyoruz."

Kerkük'te daha önce zaten iki Kürt tugayının olduğunu ancak, son günlerde tugay sayısının dörde çıkarıldığını belirten Kerim,  "Şu anda bölgede 4 Peşmerge tugayı var. Irak ordusu birden bire dağıldı ve ortadan kayboldu. Silahlarını, her şeyi arkalarında bırakıp başka yönlere doğru kaçtılar" dedi.

DEMOKRATİK ÜÇ BÖLGEDEN OLUŞAN FEDERAL BİR ÜLKE OLACAKSA MEMNUN OLURUZ

Ne olursa olsun sorunun barışçıl bir şekilde, kan akmadan çözümünden yana olduklarını belirten Kerim,  "Eğer gerçek demokrasiyi yaşayan, işleyen hükümetleri olan, güçler ayrılığının işletildiği üç bölgeden oluşan federal bir ülke olacaksa bundan memnun oluruz. Zaten bugün yaşananlar, bunun eksikliğinin bir sonucu" diye konuştu.

Kerim, Kerkük'ün Kürdistan'ın bir parçası haline gelip gelmeyeceği sorusuna şu yanıtı verdi: "Irak Kürdistan'ı barış içinde yaşayan bir bölge, sorunlara rağmen işleyen bir demokrasisi var. Kerküklüler de barış içinde yaşamak istiyorlar. Biz de Kerkük'ün Kürtler, Türkmenler, Araplar, Hıristiyanlar ve Kerkük'te yaşayan herkes için barışçıl bir yer olmasını istiyoruz" dedi.

IŞİD KENDİ ELE GEÇİRDİĞİ BÖLGELERDE KONTROLÜ SAĞLARSA ÇATIŞMALAR OLABİLİR

Kerkük'teki diğer halkların da peşmerge varlığından memnun olduğunu sözlerine ekleyen Kerim, "Konseyimiz tüm katılımcılarıyla toplandı ve durumu görüştü. Bu durumdan mutlu olmakla kalmıyorlar. Yardım gelmesini kendileri istediler. Kerkük'ün aşırılık yanlısı bir grubun kontrolüne girmesini istemiyorlar. Durum son günlerde sakin olsa da, IŞİD ele geçirdiği bölgelerde kontrolü sağlayınca yeni çatışmalar yaşanabilir" dedi.

IŞİD'in ele geçirdiği bölgelerin Kerkük petrolünün çıkışını nasıl etkileyeceği konusunda Kerim, "ŞİD'in petrol boru hatlarının geçtiği bölgelerde bir kontrolü yok. Tüm stratejik bölgeler için güvenlik kemerleri oluşturduk. Petrol sahaları ve üretim tesisleri güçlerimiz tarafından korunuyor. Selahaddin bölgesindeki rafineriye gidenler dışında, IŞİD'in kontrolü altındaki bölgeden geçen boru hattımız yok" şeklinde konuştu.

ROJAVA'YA İLİŞKİN APTALCA POLİTİKALARA SON VERİLMELİ

Şu an neler olacağını bilmediklerini ifade eden Kerim, "Bu nedenle de tümüyle halkımızın güvenliğini sağlamaya odaklanmış durumdayız. Ülkemizin şimdiye kadar yaşadığından daha fazla acı çekmesini istemiyoruz" dedi.

Kerim, " Bugün Irak'ta bölgeleri ele geçiren IŞİD'le Suriye Kürtleri yaklaşık bir yıldır savaşıyor. Bugünden baktığınızda Irak Kürdistan'ının Suriye Kürtlerinin mücadelesine karşı tutumu farklı olmalı mıydı sizce?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Aşırılık yanlısı bu grupların, eğitimlerini aldığı ve çatıştığı bölgeler Suriye'nin Kürt bölgeleriydi. Bizim savaştığımız bu grupla savaşıyorlardı. Bu nedenle de, uluslararası toplumun bu konuyu ele alıp, Suriye Kürtlerine uluslararası platformlarda yer vermeme şeklindeki aptalca politikalarına bir son vermeliler. Aksine, uluslararası toplum Suriye Kürtlerine kendilerini korumaları için yardım etmeli."

YALNIZCA BÖLGE ÜLKELERİ ETKİLENMEZ

Kerim, Irak'a ilişin uluslararası toplumdan beklentilerini de şöyle ifade etti: "Uluslararası toplumun şunu anlamasını istiyorum: Eğer aşırlılık yanlısı gruplar Irak'ta bir zemin elde ederlerse, bundan sadece Irak zarar görmez. Yalnızca bölge ülkeleri de etkilenmekle kalmaz. Başka ülkeler de bu terörist grupların bazı parçalarının saldırılarıyla karşı karşıya kalabilir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.