Kayıp yakını: Oğlumun başı yanmıştı, ayakları kesilmişti

Kayıp yakını: Oğlumun başı yanmıştı, ayakları kesilmişti

Yüksekova’daki kayıp yakınları 1994’te askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra katledilen Abdullah Kancı’nın akıbetini sordu.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA  - Yüksekova’daki kayıp yakınları İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından düzenlenen eylemde bir araya geldi.

İlçenin sanat sokağında bir araya gelen kayıp yakınlarına BDP İlçe Örgütü, Esnaf ve Sanatkar 2-230.jpgOdası Başkanı İrfan Sarı ve bazı STK temsilcileri de destek verdi.

Eylem de konuşan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Muhyettin Ünal, "Kayıp yakınları her hafta katillerin adını burada açıklıyor. Aileler eğer iftira ediyorsak hakkımızda yasal işlem yapsınlar, yoksa katilleri yargı önüne çıkartsınlar diyor. 12 Eylül soruşturmasında yargılananlara hak ettikleri cezalar biran önce verilmeli. Çünkü bunlar insanlık suçu işlediler. Yüzlerce insanın ölümünden bunlar sorumludur. Yargının bunlar hakkında adaletli bir şekilde karar vermesini istiyoruz" dedi.

Ünal,1994’te askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra katledilen Abdullah Kancı’nın ilgili olarak da "Aileyle beraber olayın meydana geldiği yere gittik. Katledilen Kançı'nın başı, kulakları ve ayakllarının kesildiği belirtiliyor. Bu vahşetin arkasında olan karanlık güçler biran önce açıklanmalı" şeklinde konuştu.

Annesi Ayşe Kançı ise oğlunun 1994’de oğlunun, çobanlık yaptığı Doski mıntakısında Bolu Tugayın bağlı askerler tarafından gözaltına alındığını belirtti.

Tüm aramalara rağmen oğullarının kendilerine verilmediğini aktaran anne Kançı, “Operasyondan dönen askerlere oğlum nerde diye sordum. Oğlumun Diyarbakır’a gönderildiğini söylediler. Operasyondan üç gün sonra bazı duyumlar aldık. Sıkoç, Mamesınkı yaylasında bir cesedin olduğunu söylediler. Biz de yaylaya gittik ve oğlumun cesedini bulduk.” Dedi.

“BAŞI YANMIŞ, AYAKLLARI KESİLMİŞTİ”

Anne Kancı, “Cesedi tanınmayacak şekildeydi. Başı yanmıştı, ayakları kesilmişti. Cesedin yalnızca sırt tarafı yanmamıştı. Cesedin oğluma ait olup olmadığını sırtındaki beninden anladım. Oğlumun bacaklarındaki etleri köpekleri için kesmişlerdi. Katiller daha doymamış benim oğlumu kurşuna dizmişlerdi. Biz naşımızı aldık Yüksekova’ya getirdik.  Ama yargı bir şekilde bu katilleri yargı önüne çıkarmadı. Bizler faillerin yargılanmasını istiyoruz” dedi.

1-372.jpgc2-008.jpgc3-006.jpgc4-006.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum