Karar: 'Meslekten çıkarma' ibaresi Anayasa'ya aykırı

Karar: 'Meslekten çıkarma' ibaresi Anayasa'ya aykırı

AYM, 'meslekten çıkarılma' kuralını anlaşılır bulmadı. Mahkemenin iptal kararı 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Belediye Kanunu’nda yer alan ‘meslekten çıkarılma’ ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. AYM, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, söz konusu ibarenin iptaline hükmetti.

Danıştay 12. Dairesi’nin başvurusunu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın 38. Maddesi’nde yer alan ‘suçta ve cezada kanunilik ilkesi’ uyarınca, hangi eylemlerin yasaklandığı ve bu yasak eylemlere verilecek cezaların hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde kanunda gösterilmesi; kuralın açık, anlaşılır ve belli olmasının gereğine işaret etti.

6 AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Yasama organın ağır işleyen yapısı ile ekonomik ve teknik hayatın hızla değişen ve gelişen şartları gözetilerek suç ve cezalarda kanunilik ilkesinin idari suçlar yönünden daha esnek uygulanması gerektiğine vurgu yapılan kararda, itiraz konusun kuralın yaptırım konusu eylemleri yasal düzeyde belirlemediğinden ilgililerin hangi somut fiil ve olguya meslekten çıkarıma yaptırımının uygulanacağını belirli bir açıklık ve kesinlikte öğrenebilmelerine imkan tanımadığı belirtildi.

AYM, iptal kararının 6 ay sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı. Zabıta olarak çalışan bir memur, soruşturma sonucunda Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile meslekten çıkarma cezası ile cezalandırılmış ve buna dayanılarak Belediye Kent Orkestrası Müdürlüğü’ne memur olarak atanmıştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.