1. HABERLER

  2. OKUYUCUDAN

  3. 'Kanada Kobanê'nin inşasında görev alacak'
'Kanada Kobanê'nin inşasında görev alacak'

'Kanada Kobanê'nin inşasında görev alacak'

Bir kaç gün önce Kanada'nın belkide en çok sözü dinlenen diplomatıyla görüştüm.

A+A-

Maksut Köşker yazdı:

Benim için bu görüşmenin en önemli yanı şu; ben hem IŞİD'in Kobanê'ye saldırısı sırasında hemde YPG'nin IŞİD'i Kobanê'den çıkarmasından sonra görüştüm kendisiyle. Tabiatiyla her iki görüşmeye de Kobanê damgasını vurdu ve tabiki son görüşmeye de YPG'nin tarihi direnişi. Bir diplomattan bilgi almak gerçekten çok zor çünkü herşeyi söylüyorlarmış gibi bir hava yansıtırlar fakat görüşme bitince ve notlarınıza bakınca aslında hiç bir şey söylememiş olduklarını görürsünüz.

Fakat benim gibi Uluslararası İlişkiler çıkışlı bir gazeteci için azda olsa bir diplomatla daha etkili bir görüşme yapabilme olanağını sunuyor. Onun için olabildiğince net ve spesifik olmaya çalıştım.

Bu diplomatın önemini ve Ortadoğu'ya olan bilgi kapasitesini daha Iran'in Irak'taki varligindan hiç bahsedilmezken ve sadece İran'ın Irak sınırına asker yığdığı haberleri varken kendisi bana İran şuan da Şii milislerle beraber IŞİD ile çatışıyor demişti.

Gerçektende bir kaç gün sonra İran'lı Komutan Kasım Süleymani ve onun Kudüs güçleri medyaya bomba gibi düştü.

Artık herkes gibi o da Kürtler'in hem toplumsal yaşayışlarını hem de Kürt Özgürlük mücadelesinin Ortadoğu'daki Arab-İslam, Türk-İslam ve Fars-Şii gibi aşırı milliyetçiliklerden uzak olduğunu kavramış olacak ki bana Kürtler nasıl oluyorda böyle hem Sunni İslam'ı yaşıyorlar hem de bunu başkalarına karşı hasmane bir tutum olarak kullanmıyorlar?

Ben de ona Kürtler'in Selefi İslamlıcık gibi bazı Pan Arab-İslam yapılardan uzak olduğunu ve Tüm farklı inançlara tölerans gösterdiğini hatta bunu inançları gereği de yaptıklarını anlattım.

Gerçektende Kürtler'in başka halklarla harmonisini baya görmüş olacak ki ve kendi değerlerine oldukça yakın hissetmişe benziyor ki bu konuya her defasında değinmekten haz alıyordu.

Doğal olarak hem YPG'nin Kobanê zaferinin hemde öncelikli mevzu Kürtler'e yabancı destek olduğundan önce ben konuştum o dinledi.

Kürt cephesinde konular malum; Kobanê zaferi, barış süreci, Kürt kadınının siyasi ve askeri zaferi, 6,7 ve 8 ekim olayları.

Konularımın son noktasına gelince bana dedi sen de şimdi Kanada nın tutumunu merak ediyorsundur. Bu yönde sormak istediğin bir şey varsa samimiyetle cevap vermeye hazırım. Soru sormak yerine ben direk şunu istedim ondan; Kürtler'e silah verin...

Bu isteğim onu çok zorlamışa benziyor ve böyle ani bir çıkış beklemiyor olacak ki cümlesini nasıl kuracağını şaşırdı.

Aslında, gerçek şu ki, yani, şöyle söylüyeyim deyip cümlesine girdi. Bizim (Kanada) askeri olarak Suriye ile ilgili hiç bir plan ve programımız yok ama Irakla ilgili var.

Ben de, Kobanê Zaferi sadece Kürtler icin degil ayni zamanda Kanada daki vatandaştan tutun Yeni Zellanda daki vatandaşa kadar herkes için bir zaferdi cünkü Kobanê düşseydi hiçbiriniz daha çok güvende olmazdınız bunu görmeniz gerekmiyor mu?

Ayrıca IŞİD Iraq ve Suriye'yi bütünleştirmiş YPG ye destek bağlamında ne çekinceniz olabilir ki?

Evet. Tartışılmaz bir biçimde aynen dediğiniz gibi ama bunun için Suriye yönetiminin izin vermesi gerekiyor. Şam izin vermeden bişi yapamayız.

Fakat şunu not edeyim bizzat ben Kobanê yetkilileriyle görüştüm Kobanê'nin yeniden inşası için destek vereceğimizi aktardım.

Peki neden Kürtler'e silah verme konusunda tereddütlüsünüz?

Birincisi Pêşmerge'ye belli ölçüde silah ve askeri destek veriyoruz. Biliyorsunuz bizim dışişleri bakanı Pêşmerge cephelerini ziyaret etti hatta en ön cephelere gitti nerdeyse IŞİD ile aralarında yüz metre gibi bir mesafe kalmıştı.

İkincisi bizim tek çekincemiz yarın Ortadoğu da halklar birbirine girip bizim silahlarımızla birbirini öldürürlerse bunda sorumlu oluruz.

İyi de şuan insanlığı muazzam bir biçimde tehdit eden bir IŞİD belası var Kürtler'e ağır silah desteği vermesseniz bu bela hem Ortadoğu'yu hem de tüm dünyayı yakacak. Önceliğinizin bunun olması gerekmiyor mu?

Evet haklısınız ama bunun için ortada bir devlet olmalı ve bu devlet Uluslararası Hukuk çerçevesinde kendi hakkı olan silah yardımını alabilmeli.

Mesela Irak'a kime silah verseniz diğeri reaksiyon gösteriyor. O zaman sizde orda Kürt Devletini tanıyın ve böylelikle rahatça silah verip hem Ortadoğu'yu hem de İnsanlığı Kurtarmiş olursunuz.

Aslında o olcak yani Kürt Devleti kurulacak gibi gözüküyor. Bunun önüne geçilemez tabi ama maalesef zamana ihtiyaç var.

Fakat hala Irak'ın varolması gerektiği hususunda genel bir kabul var çünkü Irak bir projedir ve bu projenin bitmesini istemiyorlar. Bakınız eğer karşımızda gerçekten hızla yayılan IŞİD virüsü olmasaydı ben de size haklısınız derdim ama kimse güvende değil ve bu terör örgütü çok hızlı davranıyor. Onun için ne yapılacsa şimdi yapılmalı. Esad ın yada başka bir gücün desteğini bekleme lüksünüz yok. Artı Kobanê de bir meşru yönetim var yani vereceğiniz silahlar meşrutiyetini yitirmez kaldı ki koalisyon güçleri YPG'ye destek verdi.

Ayrıca BM de Kürtler'in bu direnişine meşru bir biçimde yaklaşıyor.

Tüm dediklerinize katılıyorum. Ama dediğim gibi, maalesef Kanada olarak bu izni almamız için biraz daha beklememiz gerekiyor. Şimdi belki dersiniz sadece biz Kürtler Kobanê ve IŞİD için bu kadar hassasız ama inanırmısın IŞİD kobanê 'ye girdiğinde ben bile direncimi yitirdim, gözlerim doldu ve çok üzüldüm. Bilirsin ben bir diplomatım benim duysal davranmamam gerekir.

Tüm Ortadoğu ülkelerinde bulundum özellikle Afganistan'da ama Kobanê meselesi gercekten cok derindi.

-Şu notları yazmamda fayda var: Kanada'nın Pêşmerge'ye desteğinin arkasında petrol ve ticaret yatıyor. Daha 2014'ün Şubat ayında Kanada Bölgesel Kürdistan'ın başkenti Erbil'de ticaret temsilciliği açmıştı.

-Turkiye'nin IŞİD'e olan destegi konusunda daha önce kanıt isteyen diplomat bu sefer artık emin gibiydi...

-Daha önce diplomat bana şunu sormuştu. Erdoğan haklı degil mi?ne gibi bir fark var Kobanê'nin Halep veya IŞİD'in eline geçen başka Şehirler arasında diye. Ama bu sefer Kobanê'nin önemini gayet iyi anlamıştı.

-Bu konuşmanın en can alacı noktası diplomatın benim görüşlerimin doğruluğunu tartışmasız bir biçimde görmesiydi. Bu doğruluk aslında Kürt Özgürlük Mücadelesinin baştan beri Ortadoğu'da olabilecek kötü sonuçlar bağlamında dünya kamuoyununu uyarmasıydı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.