Kaliforniya yanıyor: 63 ölü, 600 kayıp

Kaliforniya yanıyor: 63 ölü, 600 kayıp

Kaliforniya'daki orman yangınlarında şimdiye kadar en az 65 cesede ulaşıldı. Paradise beldesindeki kayıp sayısının 631'e ulaştığı öğrenildi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki büyük orman yangınlarında kayıp sayısı artıyor.

Son olarak ölü sayısının 63’e çıktığı açıklandı. Eyalet tarihinde ilk kez bir yangında bu kadar can kaybı yaşanırken, resmi kayıp sayısı da 200’den 600’e çıkarıldı.

Kaliforniya’nın iki ayrı bölgesinde geçen haftadan beri devam eden yangınların sadece üçte bir oranında kontrol altına alınmış durumda. Yangının tamamen tahrip ettiği Paradise beldesindeki enkaz altında kayıp arama çalışmaları devam ediyor. Yanan binaların yıkıntıları altında ceset arama çalışmaları yüzlerce yardımcı ve özel eğitilmiş köpekler eşliğinde sürdürülüyor. Cesetlerin kimlik tespiti için akrabalarından DNA örnekleri alınıyor. Çıkarılan cesetlerin büyük bölümünün tanınmaz halde olduğu belirtiliyor.

Yangın söndürme çalışmalarında ilerleme kaydedildiği ve Paradise beldesindeki yangınların yüzde 40 oranında kontrol altına alındığı açıklandı. Kaliforniya eyaletinin güneyindeki Malibu çevresinde devam eden yangınların yüzde 60 oranında yayılmayacak şekilde çembere alındığı haber verildi. Bu yöredeki yangınlarda iki kişi ölmüştü. Rüzgârların şiddetini kaybetmesi ve havadaki rutubetin artması sayesinde yangın söndürme çalışmalarında ilerleme kaydedilebiliyor.

Kaliforniya’daki yangınlarda yüzlerce kilometrekare genişliğindeki ormanlar ve binlerce bina kül oldu. Felaketin etkileri eyaletin birçok bölgesinde hissediliyor. Halk yetkililer tarafından yoğun duman ve düşük hava kalitesine karşı tedbirli olunması için uyarılıyor. San Francisco’daki kapısız tramvay seferleri iptal edildi. Kent sakinlerinden açık tramvayların yerine otobüslerden yararlanmaları istendi.

ABD Başkanı Donald Trump da felaketzedelerle buluşmak üzere cumartesi günü bölgeye gidecek. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum