1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kalaşnikofu müzik aleti yaptı
Kalaşnikofu müzik aleti yaptı

Kalaşnikofu müzik aleti yaptı

Iraklı öğretmen, kalaşnikofu enstrüman yaptı: Kurşun sesini müzikle değiştirmek istedim.

A+A-

Iraklı öğretmen Macid Kazım, kendine ait kalaşnikof tüfeği müzik aletine çevirerek şiddet yorgunu ülkesinden tüm dünyaya barış mesajları vermek istediğini belirtti.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir ortaokulda müzik öğretmenliği yapan Macid Kazım, yıllardır savaş ve terörden çeken ülkesinden silahla ölüm değil, barış mesajı verilebileceğini göstermek için bir çalışmaya yaptı.

Iraklı müzik öğretmeni, uzun süredir evinin bir köşesinde duran kalaşnikof tüfeğini birtakım eklemelerle telli bir çalgıya dönüştürdü.

‘KURŞUN SESİNİ MÜZİKLE DEĞİŞTİRMEK İSTEDİM’

Kazım, “Irak’ta çetin bir mezhepsel iç savaş yaşadık. Bu savaş, her tarafı yaktı kavurdu. Bu savaşta pilotlar, hukukçular, doktorlar, akademisyenler hatta emlakçılar bile planlı şekilde öldürüldü. Bu, o zamanlar  adeta günlük moda haline getirildi. Ülkemizde insanların katledilmesinde kullanılan aletteki kurşun sesini müzik sesiyle değiştirmek istedim” dedi.

Iraklı öğretmen, tüfeğini bir enstrümana dönüştürme sürecini şöyle anlattı:

“Yaşananlara karşı halk olarak bir şey yapamıyorduk, çaresizdik. Ben ise bir gün askeri mühimmat kutusu satın aldım ve onu getirip kalaşnikof tüfeğimin ortasına yerleştirdim. Tüfeğe ud telleri de ekleyerek marangoz desteğiyle ve uzun kişisel uğraş sonucu onu bir müzik aletine çevirdim. Böylece silahı ölüm aletinden barış aletine dönüştürdüm.”

‘NEDEN BU ZAHMETE KATLANIYORSUN?’

Kazım, silahını telli bir çalgıya çevirmek istediğinde müzik aletleri satan arkadaşının kendisine, “Neden bu zahmete katlanıyorsun. Deli misin? Ben sana istediğin müzik aletini veririm.” dediğini kaydetti.

Arkadaşına, projesinde ısrarcı olduğunu söylediğini aktaran Kazım, müzik aletine çevirdiği bu silahla barış mesajları vermek istediğini ifade etti. Kazım, silahtan bozma müzik aletiyle okulda öğrencileri için Ümmü Gülsüm ve Feyruz şarkıları çaldığını, ayrıca Irak milli marşını da seslendirdiğini söyledi.

‘ŞİDDETİ BİR KENARA BIRAKALIM’

Irak’ta hükümetin bu tür projelere karşı teşvik ve destek politikasının olmadığından yakınan Kazım, “Hükümetimiz, barışa aracı olan müzikten anlamıyor ve bunu anlamak da istemiyor” ifadesini kullandı.

Ülkesinde savaşın değil barışın hakim olmasını istediğini belirten Kazım, “Çocuk ve eşlerini kaybeden kederli anneler ve öksüz çocukların hatırı için gelin acılara ve savaşlara son verelim. Şiddeti bir kenara bırakalım ve savaşlarda en temel silah olan kalaşnikofları barış aletlerine çevirelim” çağrısıyla sözlerini tamamladı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.