Kadınlar Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde

Kadınlar Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde

Hakkari’de BDP Kadın meclisi Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyesi bir grup kadın, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle yürüyüş düzenledi.

YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kadın meclisi ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH)  üyesi bir  grup kadın PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ile Gazi Mahallesi’nde bir araya gelerek def çalarak Pehlivan Mahallesi’ne yürüdü. Burada bir süre Kürtçe müzikler eşliğinde halay çeken kadınlar burada basın açıklaması yaptılar.

Kadınlar adına açıklama yapan BDP Hakkari İl Eş Başkanı Mehtap Daştan Demirer,  ‘Kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için eylemde’ sloganıyla başlattıkları eylemlerin devam ettiğini bu eylemlerin her gün farklı bir mahallede düzenleneceğini söyledi.

BDP kadın meclisi olarak Öcalan’ın özgürlüğü için başlattıkları eylemlerin yürütücüsü olacaklarını ifade eden Demirer, ”BDP kadın meclisi olarak Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılmış olan Öcalan’a özgürlük platformu kampanyasının aktif bir katılımcısı ve yürütücüsü olacağız. Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın Newroz deklarasyonunda yeni bir dönem başlıyor, belirlemesini önemsiyoruz. Kürdistan, Türkiye, Ortadoğu ve dünyada kapitalist sistemi kan ve gözyaşı insanlığın kaderi haline getirilmek istenmiştir” dedi.

Öcalan’ın evrensel bir önder olduğunu ifade eden Demirer, “Demokratik toplum modelini yaşamsal kılmak isteyen Önderliğimiz bir halkın özgürlük arayışının temsilcisidir. Dolayısıyla kendisinin tutsaklığını halkların kadınların tüm farklılıkların tutsaklığı olarak görüyoruz. Önderliğimiz demokratik ulus bakış açısıyla sadece Kürt halının önderi değil evrensel bir önderlik olmuştur. Bu yüzden biz kadınlar ‘Kadınlar Önderliğe ve Özgürlüğü İçin Eylemde’ kampanyasıyla yeni paradigmanın Ortadoğu ve tüm dünyada etkin bir hale getirilmesinin mücadelesini vereceğiz. Bu çalışmanın stratejik bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Önderliğimiz şahsında gelişen tutsaklık Kürt halkı şahsında tüm haklara ve kadınlara uygulanan imha inkar ve soykırım politikalarıdır” diye konuştu.

Demirer konuşmasını şu sözler ile sürdürdü: “AKP politikalarının sonucu olarak sanki çözüm tek taraflı olacakmış gibi yaklaşımlar Türkiye’yi müdahaleyle açık hale getirmiştir. Bugün nasıl ki Suriye’de Irak’ta İran’da yaşanan müdahaleye açık olma hali kaos, çetecilik, istikrarsızlık halkları karşı karşıya getirdiyse Türkiye’de de bu durumun derinleşmiştir. Biz kadınlar bu gidişatın önüne geçebilmek için bu mücadelenin yükseltilmesine öncülük ediyoruz”

Kadınlar açıklamanın ardından sessiz bir şekilde dağıldılar.

1-282.jpg

2-173.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.