Kadınlar Cizre ve Sur için yürüdü

Kadınlar Cizre ve Sur için yürüdü

KJA öncülüğünde Van ve Hakkâri'de bir araya gelen kadınlar, Cizre ve Sur'daki kuşatma ve katliamları yürüyüşle protesto etti.

VAN/HAKKARİ - Van'da Rojbin Kadın Yaşam Merkezi önünde toplanan yüzlerce kadın, Musa Anter Parkı'na yürüdü. Barış Anneleri Meclisi ve DBP üyelerinin yer aldığı yürüyüş boyunca sık sık, "Biji berxwedana Cizirê", "Katil Erdoğan", "Jin jiyan azadi" sloganları atıldı.

Yürüyüş sonunda açıklama yapan HDP Van il yöneticisi Berfin Alev Taş, AKP'nin 7 Haziran seçimlerinin ardından devreye koyduğu darbe sürecini 1 Kasım seçimleriyle meşrulaştırdığını dile getirerek, "Kürdistan'da aylardır kentleri bombalayan kadın, çocuk, yaşlı genç demeden infazlar yapan AKP ve Saray rejimi siyasi suikastlara başladı. Öz yönetim direnişine çarpan ve gün geçtikçe kontrolden çıkan AKP, direnişin öncü gücü olan Kürt kadınlardan Sêvê, Pakize, Fatma'yı DAİŞ'i aratmayan yöntemlerce barbarca katletti. Üç çiçeği dalından koparabilirler ama baharın gelişini asla engelleyemezler ve kadınlar mutlaka kazanacaktır" dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecride de dikkat çeken Taş, devletin bir yandan Kürdistan'daki savaşı derinleştirdiğini diğer yandan da Öcalan üzerindeki tecridi ağırlaştırdığını söyledi. Taş, "Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan'a yönelik yaklaşımı kabul etmiyor ve tecridin derhal kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu. Kürt halkının devletin baskı ve sindirme politikalarına boyun eğecek bir halk olmadığını vurgulayan Taş, tüm saldırılara rağmen teslim olmayan Cizre ve Sur direnişini selamladı.

Açıklama sloganlarla sonlandırıldı.

Hakkari'de ise KJA üyeleri tarafından katliamlara karşı yürüyüş düzenlendi. Keklikpınar Mahallesi'nde düzenlenen yürüyüşte PKK Lideri Abdullah Öcalan ile katledilen Kürt kadınlarının posterleri taşınarak, "Sur halkı yalnız değildir", "Biji berxwedana Cizirê" sloganları atıldı.

Yürüyüş sonunda saygı duruşunda bulunan kadınlar adına konuşan KJA üyesi Fatma Acar, Sur ve Cizre'de Kürt halkı öncülüğünde başlatılan direnişi selamlayarak, "Sur ve Cizre'de halkımız yalnız değildir. Bizler direniş için alanlardayız. Sonuna kadar mücadelemizi yükselteceğiz" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.