1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. JP Morgan'dan Türkiye uyarısı: Keskin bir risk!
JP Morgan'dan Türkiye uyarısı: Keskin bir risk!

JP Morgan'dan Türkiye uyarısı: Keskin bir risk!

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan: Türkiye'nin Temmuz 2019'a kadar yaklaşık 179 milyar dolarlık dış borç ödemesi gerekiyor. Ekonomide keskin bir küçülme yaşanabilir.

A+A-

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’nin Temmuz 2019’a kadar ödemesi gereken toplam dış borcun 179 milyar dolar olduğu tahmininde bulundu.

Banka, bunun Türkiye’nin gayrısafi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte birine tekabül ettiğini, bu durumun da ekonomide keskin bir küçülme riski yarattığını belirtti.

Bankanın müşterilerine bugün geçtiği notta, söz konusu borcun 146 milyar dolarının özel sektörün, özellikle de bankaların üzerinde olduğu bilgisi yer aldı. JP Morgan, Türkiye’nin dış borcunun gayrısafi yurtiçi hasılaya oranının, 2001-2002 krizinden hemen önce görülen rekor seviyelere yükselmekte olduğunu belirtti.

‘YENİDEN YAPILANDIRMA ZOR’

Notta, “Önümüzdeki 12 aydaki finansman ihtiyaçları büyük ve piyasalara erişim sorunlu hale geldi” denildi. Söz konusu borcun 32 milyar dolarının eylül, ekim ve aralık aylarında ödenmesi gerektiğine dikkat çekilen notta, “Uluslararası bankaların Türkiye’deki risklerini en azından kısmen azaltması beklenirken, bazı kurumlar için borçlarını yeniden yapılandırmak kolay olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

‘TİCARİ KREDİLER DAHA KOLAY’

Diğer yandan, şirketlerin borçlarını ödemelerine yetecek kadar dış varlıklara sahip olduğu, vadesi gelecek borçların 47 milyar dolarının da yeniden yapılandırması daha kolay olan ticari kredilerden oluştuğu belirtildi.

‘TEMMUZ 2019’DA 108 MİLYAR ÖDENECEK’

Banka, vadesi Temmuz 2019’da gelecek yaklaşık 108 milyar dolarlık borcun ise yüksek bir erteleme/yeniden yapılandırma riski taşıdığı tahmininde bulundu. Notta, “Sermaye akışının aniden durması halinde, erteleme riski tırmanacak ve cari hesap açığını finanse etmek zor olacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.