1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmir Büyükşehir'de iş bırakma eylemi
İzmir Büyükşehir'de iş bırakma eylemi

İzmir Büyükşehir'de iş bırakma eylemi

İzmir'de, toplu sözleşme talepleri için büyükşehir belediyesi önünde toplanan işçilere, polis biber gazı sıkıp, copla müdahale etti. 15 kişi gözaltına alındı.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, İZENERJİ’de örgütlü Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubesinin yetkisine yaptığı itiraz bugün sendika tarafından yapılan eylemle protesto edildi.

İZENERJİ işçileri bu sabah Konak’ta toplanarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü. İşçiler daha sonra “Toplu sözleşme hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz” pankartıyla büyükşehir belediyesi başkanlık girişi önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başkanlık girişi önünde eylem istemediğini söyledi ve bulundukları yerde açıklama yapılmasını istedi. Engellemeye tepki gösteren işçiler yürüyüşe devam etti. Çevik kuvvet polisleri ise işçilerin önünü kesip, biber gazı sıktı ve cop kullandı. İşçiler ise uzun süre direndi, müdahale dakikalarca sürdü. Aralarında Genel-İş yöneticilerinin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

DİSK, İzmir’de Genel-İş’e bağlı tüm iş kollarındaki üyelerini 13.00’te Konak Meydanı’nda gerçekleştirilecek protestoya çağırarak, örgütlü işyerlerinde yarım gün iş bırakma kararı aldı.

OTOBÜS ŞOFÖRLERİ DAHİL İŞ BIRAKILDI

Sendikadan şu açıklama yapıldı: “Toplu sözleşme hakkı için eylem yapan DİSK üyesi İZENERJİ işçilerine yapılan polis saldırısını kınıyoruz. Gözaltılar alınanlar derhal serbest bırakılmalı. Tüm emek ve demokrasi güçlerini saldırıyı protesto etmek ve toplu sözleşme hakkında diretmek için bugün saat 13:00’te yarım gün iş bırakacak olan işçilerin yanına çağırıyoruz.”

Engelleme girişimlerine rağmen sendikanın çağrısı üzerine, aralarında belediye otobüsü şoförlerinin de olduğu büyükşehir işçileri iş bıraktı.

SENDİKADAN ÇAĞRI: SÖZÜNÜ TUT AZİZ KOCAOĞLU

DİSK Genel-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, “Hak arama mücadelemiz, basın açıklaması hakkımız bugün antidemokratik şekilde elimizden alındı, polis şiddeti ile karşılaştık. Sizin ileri demokrasiniz bu mu? Söz verdin, sözünü tut Aziz Kocaoğlu. Bugün çözüyoruz, itirazı yarın geri çekiyoruz diyerek 90 gündür bizi oyaladınız. Sen bizim toplu sözleşme yetkimize itiraz ettin. Sen bizi yok sayarsan, biz de seni yok sayarız. İşçiyi emekçiyi yok saymayın. Sokaklarda, alanlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar mücadelemiz sürecek” dedi.
Evrensel’den Metehan Ud’un haberine göre Şubelerin çağrısıyla yüzlerce Genel-İş üyesi işçi İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Belediye binası önüne gelemeyen işçiler ise bulundukları yerde iş bıraktı. Emek ve demokrasi güçleri de belediye binası önüne geldi. Polis toplanmaya engel olmak istese de başarılı olamadı. Büyükşehir ile valilik binası arasındaki bölgeye çok sayıda çevik kuvvet aracı ve TOMA gönderildi.

Belediye önündeki eylemde buluşan işçiler sık sık “Sözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Sadaka değil toplusözleşme” ve “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını atıyor.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden olan İZENERJİ’de örgütlü DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başlattı. İZSU, Park ve Bahçeler, Mezarlıklar Müdürlüğü, Eşrefpaşa Hastanesi gibi 17 birimde örgütlü bulunan sendika ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki görüşmeler sürerken,  taşerondan kadroya geçen işçiler de toplu iş sözleşmesine dahil edildi. Belediye ise sendikanın yetkisine itiraz etti. Şube Başkanı Arif Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yapılan görüşmelerde, kendilerine itirazı geri çekeceğini söylediklerini, ancak bunun yapılmadığını söyledi. (DUVAR)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.