İtalyan Gazetesi İtalyan La Stampa: Türkiye’nin Geleceği Kürtlerin Elinde

İtalyan Gazetesi İtalyan La Stampa: Türkiye’nin Geleceği Kürtlerin Elinde

İtalyan La Stampa gazetesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına adaylığına ilişkin yayımlanan haberde, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan anahtarın Kürtler'in elinde olduğu ifade edildi.

Marta Ottaviani’nin kaleme aldığı haberde, Başbakan Erdoğan’ın, kendi adaylarını gösterdikleri için Kürtlere teşekkür etmesi gerektiği belirtilerek, Kürtler'in bu hareketle Erdoğan’ın, muhalefetin adayıyla rekabetine engel olmasına yol açtığını yazılldı.

Erdoğan’ın, AKP’nin adayı olarak belirlenmesi ile okun yaydan çıktığı belirtilen haberde, seçimlerin ilk turunun yapılacağı 10 Ağustos günü, büyük araştırma şirketlerinin de elde ettiği sonuçlara dayanarak muhtemelen Erdoğan’ın politik rüyasını taçlandıracağı ifade edildi.

ARTIK ASKERLER ENGEL DEĞİL

2007 yılında Erdoğan’ın, askerler tarafından istenmediği gerekçesiyle cumhurbaşkanlığına aday olmadığını yazan gazete, şimdi bu yoldaki yürüyüşünde doğrudan engellerle karşılaşmayacağını belirtti.

Çözülmemiş bazı konuların ortada olduğu hatırlatılan yazıda, "Bunların başında ülkenin iç durumu geliyor. Erdoğan güçlü bir uzlaşmayı hesaba katabilir, ama iç düzen konusunda epey sorunlar açan meydandaki daha fazla kararlı azınlığı da önemsemeli” denilerek, başbakanlık makamının nasıl yönetileceği konusunda da şüpheler olduğuna değinildi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN KÜRTLER'LE TAKAS"

"Bir paradoks gibi, ama Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan anahtar Kürtlerin elinde" denilen yazıda, Kürtlerin düşmanca olmayan pozisyonda durup, politik rüyasını Erdoğan’a hediye edecekleri yazıldı. 25 Temmuz’a kadar tutuklu bulunan Kürt aktivistlere yönelik önemli bir paket hazırlanacağı da belirtilen haberde, ancak bunun yetersiz olduğunu Başbakan’ın da bildiği belirtilerek, asıl mücadelenin, Anayasa’da dil ve etnik tanıma olduğunun altı çizildi.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adına bu konularda bir ‘takas’ olayına girebileceği iddia edilirken, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı zaferini, ülkenin iyiliği yerine kendi kişisel başarısı için istemekle suçlandığına vurgu yapıldı. Gazetede ayrıca Erdoğan için “Bir devlet adamından çok, bir Sultan" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.