İtalyan Bakan göçmenlere 'köle' dedi

İtalyan Bakan göçmenlere 'köle' dedi

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Afrikalı göçmenler için "köle" ifadesini kullandı. Salvini, "Olmayan çocuklarımızın yerine yeni kölelere ihtiyacımız yok" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı olan Avusturya’da göç ve güvenlik konulu, basına kapalı bir toplantıda konuşan Matteo Salvini, Avrupa’da nüfusun yaşlanması sebebiyle Afrikalı göçmenlere ihtiyaç olduğu görüşüne karşı çıktı.

Salvini, ”Sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni kölelere ihtiyacımız yok” dedi.

İtalya’da zengin kuzeyin ayrılığını savunan Kuzey Birliği hükümet ortağı olurken, lideri Salvini toplantıya İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı sıfatıyla katıldı.

‘BANA İTALYANLAR DOĞURSUN DİYE MAAŞ ÖDÜYORLAR’

Salvini’nin Facebook sayfasında yayımlanan toplantının videosuna göre İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı şunları söyledi:

”Artık çocuk yapmayan Avrupalıların yerine Afrika gençliğinin en iyilerini getireyim diye değil, birkaç yıl önceki gibi genç insanlar yine çocuk sahibi olsunlar diye yurttaşlar bana maaş ödüyor. Belki Lüksemburg’da (Afrikalı göçmenlere) ihtiyaç olabilir, İtalya’daki ihtiyaç ise çocuklarımızın çocuk sahibi olmasına yardımcı olmak, sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni köleler değil.”

LÜKSEMBURG DIŞİŞLERİ BAKANI KIZIP SÖZÜNÜ KESTİ

Videoda Salvini’yi dinlerken öfkelenen Lüksemburg Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn, İtalyan Bakan’ın sözünü kesip, Fransızca ”Allez, allez, allez” (Yeter, yeter, yeter) dedi.

Salvini’ye ”Fazla ileri gittin” mesajı veren Asselborn, ”Lüksemburg’da onlarca İtalyan göçmen var, göçmen olarak gelip çalıştılar ki, siz İtalya’da çocuklar için para ödeyebilesiniz” diye konuştu.

Sözlerini ”Kahretsin” manasında ”Merde alors!” diye tamamlayan Lüksemburglu Bakan’ın, İkinci Dünya Savaşı sonrası nüfus yetersizliğinden pek çok Avrupa ülkesinin göçmen işçi almak suretiyle ekonomik refah düzeyine ulaştığı döneme atıf yaptığı belirtildi.

Avrupa ve Afrika’dan içişleri bakanları ve AB yetkililerinin katıldığı Avusturya’daki iki günlük toplantının programında, Salvini ile Avusturya hükümetinin aşırı sağcı ortağı Özgürlük Partisi’nin lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin ortak basın toplantısı da var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.