İstinaf Mahkemesi, Yasin Börü davasındaki kararı yerinde buldu

İstinaf Mahkemesi, Yasin Börü davasındaki kararı yerinde buldu

Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesiyle ilgili mahkeme kararına yapılan itiraz reddedildi. İstinaf Mahkemesi, kararı yerinde buldu.

İstinaf Mahkemesi, Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesine ilişkin davanın kararına yapılan itirazları esastan reddetti ve mahkemenin kararını yerinde buldu.

İstinaf Mahkemesi, 6-8 Ekim 2014’teki Kobani eylemleri sırasında, Diyarbakır’da Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesiyle ilgili davada yargılanan sanıklara verilen cezalarla ilgili itirazları, esastan reddetti. Mahkeme, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını yerinde buldu.

Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Nisan 2017 tarihinde verdiği kararında, 41 sanıktan 16’sını “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ile “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlarından 5’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. 2 sanığa ise ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası vermişti.

Mahkeme heyeti, yaşı 18’den küçük 6 sanığı ise yine aynı suçlardan 110 yıl hapis cezasına mahkum ederken sanıklara, “adam öldürmeye teşebbüs”, “konut dokunulmazlığını ihlal”, “terör örgütü propagandası yapmak” gibi suçlardan ayrıca ceza vermişti.

Mahkeme heyeti, firari 3 sanığın dosyasının ayrılmasına da karar verirken, 14 sanığın ise beraatine karar verdiğini açıklamıştı. (DHA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.