İstanbul'da son 1 ay içerisinde 50 fırın kapandı

İstanbul'da son 1 ay içerisinde 50 fırın kapandı

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, İstanbul'un bazı ilçelerinde son bir ay içinde 50 fırının kapandığını açıkladı. Çetin, artan maliyetler karşısında çok sayıda fırıncının ekmek çıkaramadığını belirtti.

İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, un, elektrik, maya ve işçi maliyetlerini karşılayamadığından dolayı İstanbul’da 30 gün içerisinde 50 fırının kapandığını söyledi.

İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin,  yaptığı açıklamada, “Ekmek fiyatına zam yaptırmıyorlar. Beni günde yüzlerce fırıncı arıyor ve ‘un alamıyoruz’ diyor. Emin olun İstanbul’da çok sayıda fırıncı artık ekmek çıkaramaz duruma geldi. 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı. Bunların ruhsatları var ve çoğunluğu da Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenyurt civarlarında yer alıyor” dedi.

‘EKMEK FİYATLARI MALİYETİMİZİ KARŞILAMIYOR’

Dolar fiyatının düştüğüne de dikkat çeken İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, “Döviz fiyatı düştü. Ancak un satan firmalar bu konuda bir indirim yapmadı. Uncular indirim yapmayınca biz de ekmeğe zam yapamayınca belimiz bükülüyor. Uncular milli kahraman oldular, biz günah keçisi olduk. Güncel ekmek fiyatları maliyetlerimizi karşılamıyor” dedi.

‘KALEM ÜRÜNLER YÜZDE 40 ZAMLANDI’

Sözcü’de yer alan haberde, aklaşık tüm kalem ürünlerde yüzde 40 oranında bir fiyat artışı olduğunu belirten Çetin, “Un, tuz, maya, katkı maddeleri, doğalgaz ve elektrik fiyatları mayıs haziran ayı fiyatlarına çekilsin biz o zaman zam yapmayalım. Böyle olunca iflas ediyoruz, zarar ediyoruz, dükkanları kapatıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.