İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlatıldı

İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlatıldı

HSK, İstanbul seçiminde kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yaptıkları gerekçesiyle İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) tarafından suç duyurusunda bulunduğu İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı.

YSK, 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptalinin ardından, kanuna aykırı sandık görevlisi ataması yaptıkları gerekçesiyle ilçe seçim kurulu başkanları ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuş, bu kişilerin hakim olması nedeniyle suç duyurusu yazısı HSK’ye gönderilmişti.

HSK 1’inci Dairesi, YSK’nin suç duyurusu üzerine, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında inceleme başlattı. İddiaları araştırmak üzere HSK müfettişleri görevlendirildi.

HAKİM OLMAYANLARLA İLGİLİ SORUŞTURMALARI SAVCILIKLAR YÜRÜTECEK

YSK tarafından, Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun, “Hakim ve savcıların suçlarına iştirak edenler aynı soruşturma ve kovuşturma mercilerine tabidirler” hükmü gereğince, ilçe seçim kurulu başkanlarının yanı sıra diğer sorumlular hakkındaki suç duyurusu dilekçesi de HSK’ye gönderilmişti.

HSK, hakimler dışındaki görevliler hakkındaki soruşturmaların genel hükümlere tabi olması nedeniyle soruşturmaların İstanbul savcılıklarınca yürütülmesine karar verdi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.