İsmail Küçükkaya: 31 Mart halkın demokrasiye inancını pekiştirdi

İsmail Küçükkaya: 31 Mart halkın demokrasiye inancını pekiştirdi

Gazeteci İsmail Küçükkaya, 31 Mart yerel seçimlerinin halkın demokrasiye inancını pekiştirdiğini ve yeni lider adayları çıkardığını belirtti.

Küçükkaya, Sözcü gazetesinden Yüksel Şengül'e konuştu. 31 Mart seçimlerini ve ardından gelen itiraz sürecini yorumlayan Küçükkaya'nın açıklamalarından ilgili bölümler şöyle:

Yerel seçimleri nasıl yorumluyorsunuz?

Bu seçim sonuçları Türkiye'nin demokratik kazanımları açısından çok olumlu oldu. Halkımızın demokrasiye inancı pekişti, sandığa güveni sağlamlaştı ve demokratik bilincin artmasını sağladı. Alternatif arayan kesimler için de yeni lider adayları çıktı…

Mesela…

Ekrem İmamoğlu çok iyi bir performans gösterdi. Güvenilir, sakin, kararlı bir ses duyduk seçim gecesinde. Bu sesin sahibi Ekrem İmamoğlu'ydu. Bilinçli bir lider olarak oy kullanan halkın tercihlerine ‘Kimsenin hakkını yemem hakkımı da yedirmem' diyerek nasıl sahip çıkılması gerektiğini gösterdi. Pek çok ilçe başkanını büyükşehirlere aday göstererek seçilmelerini sağlayan Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'i ayrıca kutluyorum. Bu seçimi, Türkiye'nin gelecekteki demokratik kazanımları açısından bir başlangıç olarak görüyorum.

Geçersiz oy itirazları bir hayli fazla oldu…

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) en son verdiği bilgiler var, bunlar da sisteme giren kayıtlardır. YSK ‘Resmi olmayan sonuçlara göre ‘İmamoğlu kazandı' dedi ama ardından iktidar partisinin itirazları geldi. Son söz yine YSK'nındır.

Önceki seçimlerde bu kadar yoğun itirazlar olmamıştı…

Daha önceki seçimlerde de itirazlar oldu ama 17 yıldır iktidarda olan AKP onca seçimi kazansa da muhalefet hiçbir zaman bu kadar gürültü koparmadı. Hatırlayın, 16 Nisan'daki referandumda mühürsüz oylarla ilgili bir tartışma yaşanmıştı. YSK, o zaman yasaya göre geçersiz olmalarına rağmen bu mühürsüz oyların geçerli sayılmasına karar verdi. YSK'nın kararı kabul edildi. Çünkü YSK kararları temyize kapalıdır. Bu süreç bir an önce sona ermeli. Bu tartışmaların Türkiye'nin demokratik kazanımına sıkıntı getirmemesi, ülkemizin dünyadaki imajına zarar vermemesi gerekiyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.