IŞİD'in Beyci rafinerisini ele geçirdiği iddia edildi

IŞİD'in Beyci rafinerisini ele geçirdiği iddia edildi

Irak'ın en büyük petrol rafinerisi olan Beyci Rafinerisinin Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) militanları tarafından ele geçirildiği belirtildi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Bağdat’ın kuzeyindeki Beyci kentinde bulunan ülkenin en büyük petrol rafinerisini ele geçirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Irak'ın petrol ihtiyacının üçte birini karşılayan rafineri son 10 gündür kuşatma altındaydı.

IŞİD, Selahaddin eyaletindeki Beyci rafinerisinin yönetiminin yerel aşiretlere devredileceğini açıkladı. Sözcü ayrıca Bağdat'a doğru ilerlemeye devam edeceklerini tekrarladı.

Erbil'den bildiren BBC'nin Orta Doğu muhabiri Jim Muir, söz konusu rafinerinin ele geçirilmesinin IŞİD için elzem olduğunu söylüyor. Muir'e göre rafineri sayesinde militanlar, ele geçirdikleri bölgeleri kontrol altında tutabilecek ve bu bölgelere enerji tedarik edebilecek.

Suriye sınırı

Reuters’in haberine göre, IŞİD militanları, iki haftalık çatışmaların ardından Irak'ın Suriye ve Ürdün sınırını da ele geçirdi.

Al Jazeera’nın haberine göre, IŞİD militanları Irak ordusundan ele geçirdikleri ABD askeri araçlarıyla Suriye’nin kuzeyinde savaşıyor.

Türkiye

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, Türkiye'nin, Irak'a olası bir askeri müdahale durumunda potansiyel müttefik olarak görüldüğünü yazdı.

Financial Times, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin devam eden Ortadoğu ve Avrupa gezisinde, IŞİD'e yönelik bir müdahale için destek arayacağını da yazdı.

Gazetedeki makalede, NATO üyesi olan Türkiye'nin, Irak'a olası bir askeri müdahale durumunda potansiyel müttefik olarak görüldüğünü ifade edildi. 

YALANLAMA

Öte yandan Irak resmi haber ajansı, Beyci'deki rafinerinin kontrolünün halen Irak güçlerinde olduğunu duyurdu.

Irak devletine bağlı Irakiye haber ajansı, rafineriye saldıran militanların "Ebu Kutada" isimli liderinin de özel harekat güçleri tarafından öldürüldüğünü belirtti.

IŞİD sabah saatlerinde yaptığı bir açıklamada Beyci’de dün akşam saatlerinde kontrolü ele geçirdiklerini iler sürmüştü.

Başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Beyci şehrindeki rafineri, Irak'ın petrol ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Beyci rafinerisi, yaklaşık 10 gündür IŞİD çeteleri tarafından kuşatma altında tutuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.