IŞİD çeteleri Irak-Suriye arasındaki bir kapıyı ele geçirdi

IŞİD çeteleri Irak-Suriye arasındaki bir kapıyı ele geçirdi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri, Irak ile Suriye arasındaki El Kaim isimli sınır kapısının denetimini ele geçirdi. Bu durumun El Nusra Cephesi ve ÖSO'ya bağlı grupların çekilmesi arsından yaşandığı bildirildi.

Iraklı güvenlik kaynakları ve yerel kaynaklara göre, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının geri çekilmesi ardından, IŞİD çeteleri Irak ile Suriye arasındaki üç kapıdan biri olan El Kaim'in denetimini ele geçirdi. Bu kapı 17 Haziran günü El Nusra ve ÖSO'nun eline geçmişti.

IŞİD çetelerinin, tuzak olabileceği şüphesiyle nöbetçi kulübelerine yerleşmediği belirtildi.

Fransız basın ajansı AFP'ye göre Irak ordusundan bir komutan da El Kaim ve çevresinin silahlı grupların eline geçtiğini doğruladı. Sınır kentinin ele geçirilmesi nedeniyle çok sayıda ailenin kaçtığı bildirildi.

El Kaim'in karşısında Suriye tarafında bulunan ve Bukamal olarak adlandırılan sınır kenti ise Suriyeli silahlı grupların elinde bulunuyor.

Daha kuzeyde olan Rabia Kapısı ise, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin 10 Haziran’da Musul’u işgal etmesinden bu yana Kürt güçlerinin denetiminde bulunuyor. Irak tarafındaki Rabia ile karşısındaki Batı Kürdistan Til Koçer kapısı YPG güçleri ile peşmergelerin denetiminde.

El Kaim’in güney batısında bulunan üçüncü sınır kapısı El Velid’in hangi gücün denetiminde olduğu öğrenilemedi.

Yoğun bir şekilde savaş ve insanlık suçları işleyen IŞİD çeteleri, 10 Haziran’dan sonra bir hafta içinde Irak’ın bir çok bölgesini ele geçirdi. Önce Musul’un içinde olduğu Ninova vilayeti, ardından Selahaddin vilayetinin Tikrit kenti ve diğer bazı bölgeleri, doğudaki Diyala ile Kerkük’ün bazı bölgelerini ele geçirdi. IŞİD’in bu hızlı ilerleyişi, Irak ordusunun çatışmadan silahlarını bırakarak kaçmasından dolayı gerçekleşti. Ancak bu ilerleyiş Kürt sınırlarında dururken, direnişin gerçekleştiği Bağdat'a yakın yerlerde de yavaşladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.