IŞİD, Araç Başı 50 Bin Dolar İstiyor

IŞİD, Araç Başı 50 Bin Dolar İstiyor

Irak'ta IŞİD militanları tarafından kaçırılan 32 Türk şoför için araç başına 50 bin dolar fidye istendiği iddia edildi.

Irak'ın Musul kentinde El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından kaçırılan 32 Türk şoförün yakınları Gaziantep'te bağlı çalıştıkları firma yetkilileriyle görüştü. Görüşme sırasında cep telefonuyla aranan rehin Türk şoförlerinden birisi serbest bırakılmaları için örgütün atadığı Musul Valisi'nin araç başına 50 bin dolar fidye istediğini iddia etti.

Firma yöneticisi Mehmet Kızıl ise, rehin alma olayının ilk günlerinde 10 milyon dolarlık fidye pazarlığı yaptıklarını ama sonuç alamadıklarını öne sürdü.

32 KİŞİNİN YAKINLARI ŞİRKET YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

IŞİD'in geçen 10 Haziran'da Musul'a yakıt taşıyan 28 TIR'a el koyarak 32 Türk şoförü rehin almasının ardından, bugüne kadar yapılan girişimlerden sonuç alınamadı. Irak'ta rehin tutulan 32 kişinin yakınları bugün şoförlerin bağlı çalıştığı Gaziantep'te olan Kızıl Grup'a gelerek şirket yetkilileriyle görüşmek istedi. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kızıl, şoförlerin yakınlarının yanına gelerek şoförlerin bırakılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Rehin tutulan şoför yakınları şirketin istenen fidyeyi ödemediği için şoförlerin hayatlarının tehlikede olduğunu iddia ederek tepki gösterdi.

"10 MİLYON DOLARLIK FİDYE PAZARLIĞI YAPILDI"

Şoförlerin serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ile sürekli irtibat halinde olduklarını ifade eden Mehmet Kızıl, "Daha önce IŞİD'le şoförlerin bırakılması için 10 milyon dolarlık fidye pazarlığına oturduk fakat sonuç çıkmadı. İrtibatımız devam ediyor. Şoför arkadaşlarımızın serbest bırakılması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Şoförlerin yakınları şirket yetkililerinin kendilerini arayıp sormadığını, en baştan itibaren istenen 5 milyon dolarlık fidyeyi vermediğini bu nedenle yakınlarının hayatlarının tehlikede olduğunu söyleyerek Kızıl'a tepki gösterdi.

"Musul VALİSİ ARAÇ BAŞI 50 BİN DOLAR İSTİYOR"

Rehin şoförlerle telefon bağlantısı kurduklarını ve kişi başı 50 bin dolar fidye istendiğini söyleyen şoför yakınları, Mehmet Kızıl'la IŞİD elinde rehin tutulan bir şoförü cep telefonuyla konuşturdu. İsminin Osman olduğu belirtilen şoför, Kızıl'a "Araba başı 50 bin dolar istiyorlar. Musul Valisi bu fidyeyi istiyormuş. Bize gelen askerler en son bunu söyledi" dedi. Mehmet Kızıl ise telefondaki şoföre, "İsterlerse 100 bin dolar verelim. Devletimiz bu kadar aciz mi? İnşallah parayı alırlar sizi serbest bırakırlar" diye karşılık verdi.

Kızıl, daha sonra Şanlıurfa ve Mardin gibi yerlerden gelen yaklaşık 20 kişilik gruptan kendilerini temsil edecek 3 kişiyle özel görüşme yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum