İsa'nın 1500 yıllık resmi bulundu

İsa'nın 1500 yıllık resmi bulundu

İsrail'de milattan sonra 6'ncı yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Bizans döneminden kalma bir kilisenin duvarında Hz. İsa'nın resmi bulundu.

İsrail sınırları içerisinde yer alan Nakab Çölü’ndeki Bizans döneminden kalma bir kilisenin kubbe duvarında Hz. İsa’nın resmedilmiş ikonik portresi bulundu.

Shivta köyünde milattan sonra 6’ncı yüzyılda çizildiği öngörülen resim, Hayfa Üniversitesi sanat tarihçileri ve arkeologları tarafından incelenmeye başlandı. Kilise harabesinde bir sanat tarihçisinin keşfettiği duvardaki resimde Hz. İsa’nın yüzü ile kısa ve kıvırcık saçları görülüyor.

Sanat tarihçileri ve arkeologlar Hz. İsa’nın resminin bulunmasının başlı başına önemli bir keşif olduğunu belirtiyor. Kısa saçlı ikonografik sanatın Mısır ve Filistin’de oldukça yaygın olduğu, daha sonra da Bizanslılara geçtiği ifade ediliyor. Uzmanlar Hz. İsa’nın Batı’daki uzun saçlı ve bazen de sakallı tasvirinin aksine bu çizimde kısa saçlı, hafif uzun yüzlü ve nispeten uzun burnu ile dikkat çektiğini belirtiyor.

Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, çizimde kullanılan boya, teknik ve materyallerin inceleneceği kaydedilirken; resmin görünmeyen kısmının çamur ve toz altında kaldığı bilgisine yer verildi. Açıklamada, “Böylesine önemli ve hassas bir Bizans eserini korumak için gerekli şartları ve önlemleri belirleyeceğiz” dendi. Resim, “Eski Filistin’deki son büyüleyici arkeolojik keşif” olarak yorumlandı. (Kaynak: euronews)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.