İran Zeynep Sekaanvand’ı idam etti

İran Zeynep Sekaanvand’ı idam etti

İranlı Kürt Zeynep Sekanvand hakkıında verilen ölüm cezası infaz edildi. Af Örgütü İran'da çocuk suçluların idamının artmasından endişe ediyor.

İran’da şiddet gördüğü kocasını öldürdüğü gerekçesiyle idama mahkum edilen 22 yaşındaki Zeynep Sekaanvand’ın infazı gerçekleşti.

Zeynep Sekanvand, 2 Ekim Salı günü sabahı erken saatlerde İran’ın Batı Azerbaycan eyaletindeki Urmiye cezaevinde idam edildi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther, “Zeynep, eşinin cinayetinden sonra erkek polis memurları tarafından işkence altında soruşturmaya uğradığını ve soruşturma sırasında herhangi bir avukatın bulunmadığını söyledi. Avukata erişimine ilk kez davanın karar duruşmasında izin verildi. Zeynep, bu duruşmada, daha önce yaptığı ‘itirafları’ baskı altında yaptığını söyleyerek geri çekti. Buna rağmen hakim, soruşturmayı derinleştirmek yerine Zeynep’i ölüm cezasına mahkum etti.” açıklaması yaptı.

Zeynep Sekanvand’la birlikte beşinci kez bir çocuk suçluya idam cezası uygulandığını belirten Luther, “Öyle görünüyor ki İran yetkilileri, suçun işlendiği sırada çocuk olan kişiler hakkında verilen ölüm cezalarını en kısa sürede uygulanacak şekilde planlıyor. Bu uygulama, uluslararası insan hakları hukukunun ihlalidir” dedi. Af Örgütü, uluslararası toplum acilen harekete geçmediği sürece bunun son olmayacağından endişe ettiklerini söyledi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.