İnce'nin adaylık şartına CHP'den yanıt

İnce'nin adaylık şartına CHP'den yanıt

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile yaptığı görüşmeyi bugünkü yazısında aktardı.

Muharrem İnce, olası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için CHP’de “eğilim yoklaması” yapılmasını isteyerek, “Sandık konulmazsa ’Gel adayımız ol’ derse asla aday değilim” açıklamasında bulunmuştu.

Muharrem İnce’nin şartına CHP'den yanıt geldi.

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile yaptığı görüşmeyi bugünkü yazısında aktardı. 

"İstanbul'da sandık kurulması hiç düşünülmüyor" diye yazan Saygı Öztürk, “Canan Kaftancıoğlu yapılan çalışmalar ve ortaya çıkan görüşleri aktarmak için dün, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na son bilgileri aktardı” diyerek şunları kaleme aldı:

“İstanbul'un 39 ilçe belediyesi var. Başkan seçimleriyle ilgili parti yönetiminin görüşleri alınıyor, bunlar örgütün eğilimleri olarak genel merkeze bildiriliyor. Bundan sonrası parti meclisinin, genel başkanın kararına bağlı. İl Başkanı Kaftancıoğlu, ‘Örgütümüzün talebi, olabilecek en doğru isimleri belirlemek’diyor, üyelerin önüne önseçim sandığı ya da temayül yoklaması sandığı koyup koymamaktan çok başka yöntemler üzerinde de duruluyor. İl Başkanı Kaftancıoğlu, ‘Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusunda AKP ile oylarımız başa baş’ diyor ve şunları ekliyor: ‘Kamuoyu çalışmalarımız, kullandığımız değişik yöntemler AKP'li belediyelerden memnuniyetsizliği ortaya koyuyor. Hangi durumda ölçümleme yaptıysak, AKP'de önemli bir gerileme olduğu anlaşılıyor. Halen, 39 ilçeden 14'ünde CHP'li başkanlar var. Araştırmamızda, bu ilçelerimizi seçimde koruduğumuz gibi buna en az 4 ilçe daha ilave edeceğiz. 5 ilçede de oylarımızda önemli ölçüde artış bekliyoruz. Sonuçta, Büyükşehir Belediye Başkanlığını halka vereceğiz.”

NASIL BİR BAŞKAN İSTENİYOR?

“İl Başkanı, ‘Kenti yeniden yönetme süreci’ üzerine kurulu bir çalışma yürüttüklerini anlatıyor. İstanbul halkı, AKP'nin yerel yönetimlerde hem kente ihanet ettiklerini, hem de yaşamalarını zorlaştırdığını görüyor. Oy verme davranışını da buna göre belirleyecektir’ diyor” diyen Öztürk şöyle devam etti:

“Yapılan araştırmalarda, vatandaşın nasıl bir belediye başkanı istediğinin de üzerinde önemle duruldu. Ortaya çıkan aday profilini Canan Kaftancıoğlu şöyle anlattı:

- Bir kere bütün İstanbul'u katarak söyleyeyim: İstanbul halkı yerel yöneticilerden kavga edeni istemiyor. Adayların oy isterken, kavga etmekten çok, neler yapacağını anlatmasını daha doğru buluyor.

- Adayın genç ya da yaşlı değil, orta yaşta olmasını istiyorlar.

- Bir kadın olarak bunu üzülerek söylüyorum ama adayın erkek olmasını öneriyorlar.

- Başkan adayının sorunları çözen, iş bitirici, halka yakın olmasını istiyorlar.

- Dine karşı yüzde 100 saygılı olmalı, dini siyaset aracı olarak kullanmamalı. Seçimlerde hep ‘Hemşericilik’ gündeme gelir. Artık hemşericilik kodlan çalışmıyor. Kişinin nereli olmasından çok projeleri ve kişiliği öne çıkıyor. Hani, ‘İstanbul'da şu kadar Yozgatlı, şu kadar Sivaslı, Çankırılı var, o yüzden adayımız bu illerden birisi olsun’ yaklaşımının geçerli olmadığı araştırma sonucu ortaya çıkıyor. İstanbul'un 39 ilçesinden toplam 277 kişi belediye başkanı olmak için başvurdu. Memur olup istifa edeceklerle sayı daha da artacak. CHP'nin aday belirlemede esas alacağı bu profile bakalım kimler uyuyor, yakında öğreneceğiz.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.