İmama 'müstakil' siyaset düzenlemesi geliyor

İmama 'müstakil' siyaset düzenlemesi geliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı 'siyaset yasağı'nı masaya yatırdı. 1965 tarihli kanun ile korunan yasak yeniden tanımlanacak.

Devlet Memurları Yasası ve 1965 tarihli Diyanet Teşkilat Yasası ile Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşu’nun her derecesinde görev alan personelin ‘siyasetle ilgilenmesi’ni yasaklayan kanun yeniden gündeme geldi.

Diyanet Hukuk Müşavirliği’nin 9-12 Ekim’de Ankara Kızılcahamam’da; hukuk müşavirleri, avukatlar, Diyanet İşleri uzmanları ve müşavirlik çalışanlarının katılımı ile bir Hukuk Çalıştayı’nda siyaset yasağının da aralarında bulunduğu teşkilat yasasındaki disiplin hükümlerinin gündeme geldiği belirtildi.

Çalıştayda, kanundaki siyaset yasağı kavramının ‘yeniden tanımlanması’ kararının alındığı ifade edildi.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, ‘yeniden tanımlama’da 1965 tarihli Diyanet teşkilat yasasının değiştirilmesi, siyaset yasağı da dahil Diyanet personeline ilişkin disiplin hukukunun genel hükümlerden çıkarılarak ‘müstakil bir düzenleme’ yapılmasının kararlaştırıldığı aktarıldı. Bu çalışma kapsamında siyaset yasağının da aralarında olduğu disiplin düzenlemelerinin, yeni bir yasa teklifi ile eski yasadan çıkarılması ve bunların yönetmelikle düzenlenmesinin de planlar arasında olduğu ifade edildi. İhraç yaptırımının yönetmelikle düzenlenmesi durumunda ise kanunun Anayasa Mahkemesi denetiminden çıkarılması gündeme gelebilecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.