İl meclis üyelerinden köylere ziyaret

İl meclis üyelerinden köylere ziyaret

BDP Hakkari İl genel meclis üyeleri kente merkezine bağlı köylere teşekkür ziyaretinde bulunarak köylülerin sorunlarını tespit ediyor.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - 30 Mart yerel seçimlerinde Hakkari İl Genel Meclisine seçilen İl genel meclis üyeleri bu gün kent merkezine 25 kilometre uzakta bulunan Üzümcü (Deze) Köyüne  giderek köy sakinlerine teşekkür ziyaret gerçekleştirdi.  Köylülerin sorunlarını dinleyen meclis üyeleri sorunların çözümü için gereken çabayı gösterecekleri meajını verdiler.

BDP Hakkari İl eş Başkanı Mustafa Miraz Çallı, Hakkari Belediye eş başkanı Nurullah Çiftçi, Meya-Der Hakkari Şube Başkanı Ramazan Elmas İl Genel mecilisi eş başkanı Lokman Özdemir ve mecli üyelerinin yer aldığı heyet köy sakinleri tarafından karşılandı.  

Heyette yer alan BDP İl Eş Başkanı Avukat Mustafa Miraz Çallı, BDP’den Hakkari İl Genel Meclisi’ne seçilen üyerin köyleri teker teker ziyaret ederek sıkıntıları yerinde tespit etmeye çalıştıklarını, bu tespitler çerçevesinde sorunların çözümü için çaba göstereceklerini kaydetti.

Çallı’dan sonra söz alan İl Genel Meclisi Eş Başkanı Lokman Özdemir, Hakkari’den Şemdinli’ye, Çukurca’dan Yüksekova’ya kadar kentte bağlı bütün köyleri ziyaret ederek  kçylerin sorunlarını tespit etmeye çalıştıklarını söyledi.

30 yıldır bölgede yaşanan savaş ve çatışmalar nedeniyle,  köylerde büyük tahribatlar yaşandığına dikkat çeken Özdemir, 2002 yılından beri iktidarda olan AKP’nin bölgedeki köylerin temel sorunlarına bir çözüm getiremediğini belirtti.

Hükümetin El Nusra’yı terör örgütleri listesinden çıkartmasını kındadıklarını da kaydeden Özdemir, El- Nusra ve IŞİD gibi çetlerin bir gün Türkiye’nin başına bela olacağını savundu.

Bir buçuk yıldır devam eden ve büyük umutların bağlandığı çözüm sürecinde AKP’yi beklentileri karşılayacak adımları atmamakla suçlayan Özdemir, yurttaşların kendi köylerinde rahat bir yaşam sürdürebilmesi için kalıcı adımlar atmasını istedi.

Özdemir, köy sakinleri ile birlikte köylerin yaşadığı sıkıntıları yerinde tespit edip bu sorunlara çözüm bulmak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

Daha sonra söz alan Üzümcü (Dıze) köyü muhtarı Sadi Er ise73 haneli 700 nüfuslu köylerinin en önemli sorunun içme suyu deposunun yıpranmış olması, köyde bir taziye evinin olmaması ve köyün 7 kilometre uzağında bulunan yayla yolunun olmaması olarak açıkladı. Muhtar Er bu sorunlara çözüm buluması için il meclis üyerinden yardımcı olmalarını istedi.

Köy sakinleri, bölgede yaşanan olaylar nedeniyle yaşamını yitirenler ile cezaevlerine düşenlerin ailelerine, yardım edilmesi çağrısı yaptılar.

Kadınların ve köydeki yaşlılar ile çocukların da yoğun ilgi gösterdiği program verilen yemeğin ardından sona erdi.

1-363.jpg

6-020.jpg

2-221.jpg

3-151.jpg

7-010.jpg

4-068.jpg

5-041.jpg
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum