İki Arap kadının YPJ ile değişen hayatı

İki Arap kadının YPJ ile değişen hayatı

Rewan’ın hayatı iki ay önce tamamen değişti. Kendi ifadesiyle eskiden dünyadan, toplumdan uzaktı. Kapalı bir toplumda yaşıyordu. Şimdi, “Hep içimde bir özgürlük hayali vardı, o da şimdi gerçekleşti” diyor.

Rewan, 25 yaşında Arap bir kadın. İki eşli olan babası, ikinci evliliğini yaptıktan sonra bir daha aramamış. Annesi ona bakmış. Rewan, Arap toplumunda kadınların birer ölüden beter olduğunu söylüyor. Bir kenara atılan kadınların, toplum içerisinde bir değerinin olmadığını belirten Rewan, “Bizi yaşamdan uzaklaştırdılar. Evde adeta hapis hayatı yaşıyorduk” diyor. 

“Erkekler bizi köle haline getirmişti. Bizim hiçbir hak sahibi olmamıza izin vermiyorlardı. Zihniyetleri onlara böyle yaptırıyor.  Yaşadığım toplumda elbiseme dahi karışıyorlardı. Ev içinde bile aileye göre yaşamak zorundaydık.”

Rewan, Batı Kürdistan’ın kadın ordusu YPJ’ye katılalı daha iki ay olmuş. YPJ içerisinde giderek sayıları artan kadınlardan biri o da. Bu bölgenin çoğu kadınları gibi, onun da hayatı bir dram. Musul ile sınırı olan Batı Kürdistan’ın Tel Koçer kenti nüfusuna kayıt olan Rewan, hep içinde hayali gerçekleştirmek istemiş.

1-406.jpg

YENİ BİR HAYATIN BAŞLANGICI

Rewan YPJ’yi tanıdıktan sonra hayatın anlamını bulduğunu söylüyor. Eski ve şimdiki yaşamı arasında büyük bir fark olduğunu ifade ediyor.  “Eskiden dünyadan, toplumdan uzaktım.  İçinde yaşadığım toplum kapalı bir toplumdu. Kadına değer vermeyen, kadının ev dışında bir yere gitmesine izin vermeyen bir toplumdu.  Hep içimde özgürlük hayali vardı. O da şimdi gerçekleşti.”

Onun için YPJ, yeni bir hayatın başlangıcı. Ancak, bu yeni hayat akrabalarının pek hoşuna gitmemiş. Rewan, halen de “nasıl böyle elbiseler giydikleri” yönünde tepki aldığını söylüyor.  “Akrabalarımıza göre biz evden dışarı çıkamayan, sadece bulaşık, çamaşır yıkayan,  çocuk doğuran ve hiçbir söz hakkına sahip olmayan bir durumda olmalıyız. Onlara göre bizim başka bir işe gücümüz de aklımız da yetmez.”

Rewan, “Özgürlük Hareketinde kadın ile erkek arasında fark yok. Hatta her işte kadınlar öncülük yapıyor. Halbuki kendi toplumumuzda kadın ne kadar güçlü olsa da erkek her zaman onun üzerinde bir yerdedir” diye belirtiyor.

2-250.jpg

Özellikle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin kendisini çok etkilediğini belirten Rewan, “Önderlik sadece Kürt kadınlarına hitap etmiyor bütün kadınlara hitap ediyor” diyor.

Rewan, diğer Arap kadınlarının da YPJ saflarında yer alması gerektiğini düşünüyor. “Çünkü burada insanlık, yoldaşlık var” diyor. “Herkesin benim gibi özünü tanıması, kendisini tanıması kölelik yaşamını bırakması gerekir.  Bütün Arap kızları erkek iktidarını kırıp buraya gelmeliler.”

Rewan gibi Til Koçerli olan Zelal Serhat da iki ay önce YPJ’ye katılmış.  Zelal, daha önce de YPJ’yi tanıyordu ancak yol bulamadığı için bu katılımının geciktiğini söylüyor. Sonunda, abisi ile birlikte Batı Kürdistan savunma birliklerine katılma kararı almışlar.

Zelal, katıldıktan sonra bir süre yeni yaşamının “hayal” olduğunu sanıyor.   Çünkü Zelal’in hayatı da tıpkı Rewan gibi değişmiş. Zelal, daha önce yaşadığı korkulardan arındığını belirtiyor.  “Evde iken hastalansam, ölsem kimsenin umurunda değildi.  Sanki bu çok normal bir durumdu.  Kimse nasıl olduğumu bile sormazdı.  Bir kişiye bir şey söylesem kimse beni takmaz dinlemezdi.  Katıldıktan sonra bir kişi gelip benimle konuşuyordu şaşırıyordum, bir gün hasta oldum arkadaşların ilgisi hastalığımı unutmama sebep oldu.”

Giydikleri YPJ üniformalarının Arap toplumu içinde büyük ayıp olarak karşılandığını belirten Zelal, bazı akrabalarının gelip “Sizin aileniz yok mu, nasıl böyle elbiseler giyersiniz?” diye tepki gösterdiğini anlatıyor. Zelal şu anda kimsenin kendilerine, özgürlüklerine müdahale edemediklerini dile getiriyor. Zelal, giydikleri bu yeni kıyafetlerin kendilerine büyük güven verdiğini belirtiyor.

Öcalan’ın kadın özgürlüğü konusundaki fikirlerinden nasıl etkilendiğini de anlatan Zelal,  “Sadece Kürt ya da Arap kadınları değil bütün dünya kadınlarının kendilerini tanımaları ve neden yaşadıklarının farkında olmaları için Önderliği tanımaları okumaları gerekir” diye düşünüyor.

BEN ŞİMDİ BİR YPJ ÇOCUĞUYUM

Bütün Arap kadınlarının zincirlerini kırıp YPJ’ye katılmalarını isteyen Zelal,  yaşadığı değişimleri şöyle özetliyor:

“Buradaki arkadaşlarıma bir şey söylediğimde beni dinliyorlar ve yerine getiriyorlar isteklerimi.  Ama evde iken ne söylesek sanki duvara söylüyoruz hiçbir isteğimiz yerine getirilmiyordu.  Örneğin şimdi hafif elim kanasa bütün tabur başıma toplanır.  Evde iken hastalansam ölsem kimsenin umurunda değildi. ‘Bize lazım değilsin’ anlayışı vardı.  Hatta ‘bu dünyaya neden geldin’ gibi bir yaklaşım da vardı.  YPJ’ye gönülden bağlıyız.  Allah’ın izni ile Araplar ve Kürtler birdir. Kürt arkadaşlarıma yaklaştığım kadar Arap arkadaşlarıma yaklaşamıyordum. Kürt arkadaşlarım beni daha iyi anlıyorlar. Arap kadınına yüksek sesle sesleniyorum bu durumunuzdan hapisten çıkın gelin YPJ ye katılın.  YPJ li arkadaşlarımda gördüğüm sevgiyi ailemde göremedim.  Katılmak istemeyenler gerçek yaşamı hayatın anlamını bilmek istemeyenlerdir. Tanıdıktan sonra dünyayı tanıdım.  YPJ’ye katıldıktan sonra öyle yerlere gittim ki hayal bile edemezdim. Evde iken 24 saat evde idim. Azıcık dışarı çıkmak istesem ailem bana küfür edip beni içeri tıkıyordu.  Kadının da hak sahibi olduğunu burada gördüm.  Annem babam beni getirmiş olabilir, dünyaya ama şimdi ben YPJ çocuğuyum ölünceye kadar.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.