İHD Genel Başkanı Türkdoğan Meskan'da

İHD Genel Başkanı Türkdoğan Meskan'da

Meskan Dağı’na gdirek burada açıklama yapan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bölgedeki askeri hareketliliğin kaygı verci olduğunu, çözüm züreci için müzakere yasasına ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Hakkari kent merkezine 50 kilometre uzakta bulunan 2 bin 600 rakımlı Meskan dağına yapılacağı iddia edilen kalekol  ile ilgili 6 Nisan tarihinden beri eylem ve protestolar devam ederken, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge temsilcisi Şevket Akdemir, İHD Van Şube Başkanı Ersin Biricik,İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu, İHD Hakkari Şubes Başkanı İsmail Akbulut ,Mazlum-Der Van Şube Başkanı Yakup Arslan, Mazlum-Der Hakkari Şube Başkan Yardımcısı Yaşar Kaplan ile birlikte Meskan Dağı’na giderek burada bir basın açıklaması düzenledi. 

İHD’lilere BDP Hakkari İl Eş Başkanı Avukat Mustafa Miraz Çallı, Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Nurullah Çiftçi, Hakkari İl Genel Meclisi Başkanı Lokman Özdemir Hakkari Belediye Başkan Vekili Ahmet Taş ve Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Hamit Kurt ile stk yöneticileri de destek verdi.

6 araçlık konvoyla 6 Nisan tarihinde BDP öncülüğünde Meskan Dağı’nın yamacında kurulan barış çadırını ziyaret edip burada dinlenen insan hakları savunucuları daha sonra 2 bin 600 rakımlı Meskan Dağı’nın zirvesine giderek burada açıklama yapmak istedi.

İHD GENEL BAŞKANI MESKAN'IN ZİRVESİNE ÇIKAMADI!

Ancak, karakol yapılacak olan dağın zirveye yakın bölümünde yol askerler tarafından tel örgüler ile kapatılınca Türkdoğan ve beraberindekiler zirveye çıkamadı. Burada askeri yetkilileler ile yapılan görüşmelere rağmen yol açılmayınca İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan tel örgünün önünde basın açıklamasını yaptı.

6-021.jpg

2 aydan fazla bir süredir Meskan Dağı’nda bir gerilim yaşandığına dikkat çeken Türkdoğan halkın burada bir askeri kontrol noktası yapılmasını istemediğini ancak Meskan Dağı’nın zirvesine bir askeri kontrol noktası oluşturulmasının gerilime neden olduğunu söyledi.

Çözüm ve barış sürecinde karakol ve kalekol yapımının düşündürücü olduğunu ifade eden Türkdoğan barış sürecinin devamı için bu tip askeri noktaların kaldırılmasını beklediklerini kaydetti.

3-153.jpgKürt sorununda demokratik ve barışçıl çözümü için başlatılan sürecin ardından gelinen aşamayı kaygı verici olarak gördüklerini belirten Türkdoğan, “Sadece gerillanın geri çekilmesini değil, askerin de hareketliliğini izliyoruz. Çok fazla karakol ve kalekol yapılıyor. Sınırlarda çok yoğun bir askeri hareketlilik var. Güvenlik barajlarının yapımı devam ediyor. Mayınlı araziler temizlenmiyor, koruculuğun kaldırılması bir yana bazı bölgelerde korucu alımları devam ediyor. Tekrar yollarda arama noktaları oluşturulmuş durumda sanki yarın silahlı çatışma yeniden başlayacakmış gibi bir endişe içerisindeyiz. Bu bizi kaygılandırıyor.  Adeta bir çatışma dönemine yeniden girilecekmiş gibi hazırlıklar yapılıyor”dedi.

Askeri güvenlik bölgesi olmadığı halde Meskan Dağı’nın zirvesine çıkamadıklarını ifade eden Türkdoğan,  Türkiye’nin kesinlikle çatışmasızlık dönemini yaşamak zorunda olduğunu bunun için de ateşkesin kalıcı hale gelmesi  gerektiğini belirtti.

Bölgedeki askeri hareketliliğin sona ermesini beklerken tam tersi gelişmeler yaşandığını ifade eden Türkdoğan, “Çözüm sürecinin geleceği için acilen müzakare çerçeve yasasına itiyaç var. Geçen yıl biz çalışırken bizzat başbakana yasal güvencemiz nedir diye sormuştuk. Başbakan da bize bir güvence olmadığını söylemişti. Şimdi hiçbir yasal güvence olmadan 100 yıllık bir geçmişi olan Kürt sorununu nasıl çözaceksiniz? Bir çok zorluk var. Abdullah Öcalan ile görüşmeler var. Bu görüşmelerin müzakare aşamasına geçmesi için ileri sürülen bazı talepler var. Esasen bu sürece baktığımızda özelikle Sayın Öcalan’ın barışta ısrarlı olduğunu görüyoruz. Bu barışta ısrar şuana kadar bu süreci buraya getirdi. Bundan sonra sürecin devam edebilmesi için müzakere çerçeve yasasına ihtiyaç var. Müzakare çerçeve yasası çıktığında inanıyorumki bütün bu dağlardaki gerilimler sona erecek. Askeri kontrol noktaları da kalkacaktır. Gerilla guruplarının Türkiye’den çıkması süreci belkide kaldığı yerden devam edecektir.” diye konuştu.

Bütün kesimlerin barış içerisinde yaşamak istediğine vurgu yapan Türkdoğan, 21. Yüzyılda hala bir halkın halk olmaktan kaynaklı haklarının tanınmamasını vicdansızlık olarak değerlendirdiklerini, belirtip, Türkiye’nin bu düzen ile yoluna devam edemeyeceğini söyledi.

Sahada olup bitenlerin kendilerini kaygılandırdığını söyleyen Türkdoğan, Türkiye’nin yeni bir silahlı çatışma dönemine girmesini istemediklerini belirterek, “Sanki yarın savaş çıkacakmış  gibi bir hazırlık var bölgede bu beni çok kaygılandırıyor. Sadece burası değil bölgenin bütününde bu gerilim devam ediyor. Siyasal İktidara buradan çağrı yapıyoruz Türkiye yeniden silahlı çatışma dönemine girmemelidir. Bununla ilgili yapılması gerekenin ne olduğunu biliyorsunuz. Bizler bu konuda emrinize amadeyiz. Bizden ne isterseniz yapmaya hazırız yeterki Türkiye yeniden bir silahlı çatışma dönemine girilmesin ama insanların da onuru korunsun onurlu bir barış dönemi yaşamak istiyoruz. Bunun yolununda müzakere çerçeve yasası yapmaktan geçtiğini düşünüyorum. Bölgedeki kalekollara baktığım zaman Afganistan aklıma geliyor. Bunu Amerika ve Sovyetlerbirliği bunu denedi. Bu yöntemle bu sorunu çözemezsiniz. Yani bir bölgede askeri alan hakimiyeti kurarak bu sorunu çözemezsiz. Sadece o sorunu derinleştirirsiniz. Dolayısı ile Kürt sorununa özgürlükçü  ve insani temelde yaklaşırsanız sorunu daha kolay çözersiniz” dedi.

Irak ve Suriye’deki gelişmelerin bölgede ciddi bir gerilime neden olduğuna dikkat çeken Türkdoğan aynı gerilimin Türkiye’ye sıçramasını istemediklerini bu nedenle Türkiye’deki barış ve çözüm sürecinin kıymetininin bilinmersini istediklerini söyledi.

Türkdoğan, en kısa sürede müzakere çerçeve yasasası ile yeni bir döneme adım atılmasını beklediklerini kaydetti.

Açıklamanın ardından Hakkari'ye dönen İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve beraberindeki İHD şube başkanlarının Hakkari Valisi Yakup Canbolat ve kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşmesi bekleniyor.   

2-223.jpg

1-365.jpg

4-070.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum