İddia: Kaşıkçı, Mısırlı bir kadınla evliydi

İddia: Kaşıkçı, Mısırlı bir kadınla evliydi

2 Ekim günü Türk nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenmek için evrak almak üzere girdiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesini daha da karmaşık hale getiren bir iddia ortaya atıldı. Öldürüldüğü Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na Türkiyeli nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenmek için belge almak üzere girdiği belirtilen Kaşıkçı’nın, aylar önce Mısırlı bir kadınla gizli bir törende evlendiği öne sürülüyor.

ARKADAŞI DOĞRULADI, İMAM YANITSIZ BIRAKTI

Washington Post gazetesine konuşan 50 yaşındaki Mısırlı H. Atr, Kaşıkçı ile Haziran 2018’de, Washington’ın bir banliyösünde düzenlenen ve gizli tutulan dini bir törenle evlendiğini öne sürdü. H. Atr, Kaşıkçı ile ilişkisini şimdi açıklama sebebini, “Müslüman bir eş olarak, bütün haklarımın tanınmasını istiyorum” diye açıkladı. Güvenlik endişesi ve işini kaybetme korkusu ile ismini açıklamayan kadın, Washington Post gazetesine Kaşıkçı ile telefon yazışmalarını ve bazıları düğünden olmak üzere fotoğraflarını da gösterdi. Kaşıkçı’nın uzun zamandır arkadaşı olan bir kişi de Washington Post’a açıklamasında törene katıldığını söyleyerek Atr’ın iddiasını doğruladı. Nikahı kıydığı beliritlen Virginia’daki Amerikan Açık Üniversitesi’ndeki İslam Çalışmaları Profesörü Enver Hacac ise gazetenin sorularına yanıt vermedi.

‘BİR YILDIR BERABERDİK’

Atr, bir Körfez ülkesinde yaşadığını, iş için ABD’ye gittiğinde Kaşıkçı ile vakit geçirdiğini söylüyor. Mısırlı kadın, Suudi gazeteci ile yaklaşık 10 yıl önce, Ortadoğu üzerine düzenlenen bir medya forumunda tanıştıklarını ancak romantik ilişkilerinin geçen yıl başladığını savunuyor. Atr, Kaşıkçı’yı en son eylül ayının başlarında gördüğünü de anlattı. Mısırlı kadın, Kaşıkçı’nın Suudi hükümetinin kendisini hedef alacağından endişelendiğini ancak öldürülebileceğini hiç düşünmediğini de söylüyor.

HATİCE CENGİZ: AMACI NE?

Kaşıkçı’nın aile üyeleri bu evlilik konusunda yorum yapmaktan kaçınırken, Hatice Cengiz böyle bir ilişkiden haberdar olmadığını söyledi. Cengiz, “Cemal bana bu kadından hiç söz etmedi. Neden şimdi insanların kafasındaki Cemal imajını değiştirmeye çalışıyor? Ne istiyor? Bunun, bir itibarsızlaştırma girişimi olduğundan şüpheleniyorum” dedi.

‘KANITLARI YETKİLİLERE VERDİM’

Washington Post’a göre, Atr Kaşıkçı’nın resmen eşi olduğunu kanıtlayabilirse ailenin Suudi hükümetinden alacağı tazminattan pay sahibi olabilir. Ancak gazete, bu evlilik için resmi bir belge alınmamış olduğunu da ekledi. Atr ise evliliğe dair fotoğraf ve diğer kanıtları bir Ortadoğu ülkesindeki bir konsoloslukta biraraya geldiği Suudi ve Türk yetkililere verdiğini söyledi. Söz konusu fotoğraflar bu hafta, cinayet emrini vermekle suçlanan suudi veliaht prensi Muhammed bin Selman’ı destekleyen Twitter hesaplarından sosyal medyaya yayılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.