İçişleri Bakanlığı illerde teftişleri yeniden başlatıyor

İçişleri Bakanlığı illerde teftişleri yeniden başlatıyor

İçişleri Bakanlığı, bir süredir ara verdiği valilik ve il teftişlerine yerel seçimler sonrasında yeniden başlıyor. Bakanlıkça görevlendirilen Mülkiye başmüfettişleri, yaz teftiş döneminde doğu ve batıda toplam 25 il valiliğini denetleyecek.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Mülkiye Teftiş Kurulu’nda görevli başmüfettişler önümüzdeki haftadan itibaren yeniden sahaya çıkarak rutin denetlemelere başlayacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayı sonrasında görevlendirilen yaklaşık 80 müfettiş, oluşturulan çalışma gruplarıyla doğu ve batı bölgelerinde daha önceden belirlenen illere gidecek.

T24'ten Tolga Şardan'ın haberine göre, Mülkiye Teftiş Kurulu’nun görevleri arasında yer alan ve düzenli olarak her yıl yaz ve kış dönemlerinde iki kez yapılan teftişlere yürütülen 'FETÖ' operasyonları, siyasi süreçler ve seçimler nedeniyle uzunca bir süre ara verilmişti.

Belediyeler de denetlenecek

Teftişe başlayacak müfettişler görevlendirildikleri kente giderek il valiliği ile kentte İçişleri Bakanlığı bünyesindeki tüm birimleri mercek altına alacak. Müfettişler, illerin yanı sıra ilçeleri de aynı şekilde denetleyecek.

Denetlenecek birimler arasında polis, jandarma, sahil güvenlik gibi kolluk birimleri, nüfus ve vatandaşlık, göç idaresi, dernekler masası, özel güvenlik hizmetleri yer alacak.

Müfettişler, bu birimlerin dışında il ve ilçe belediye başkanlıklarını da denetlemekle yükümlü olacak. Belediyelerin iş ve işlemleri, müfettişlerce kontrol edilecek.

Gerçekleştirilecek denetlemelerde, bakanlığa bağlı birimlerin, mevcut yasal düzenlemelere olan uyumları, vatandaşla devlet arasındaki sorunları çözümlerinin sağlanıp sağlanmadığı, özellikle belediyelerin vatandaşa yönelik hizmetlerini nasıl yürüttüğü konularına bakılacak.

Raporlarda suç unsuru varsa savcılıklara gönderilecek

Müfettişler, denetlemeleri sonunda teftiş raporları hazırlayacaklar. Denetlemelerde bulunan eksiklikler ve başarılı çalışmaların yer alacağı raporlar il ve işçe yöneticilerinin değerlendirilmesinde etkili olacak. Müfettişlerin tespit ettikleri suç unsuru konularla ilgili hazırlayacakları raporlar ise, adli süreç başlatılması amacıyla savcılılara gönderilecek.

Teftişin kış döneminde ise, Ankara, İstanbul ve İzmir valilikleri ile bu kentlerin ilçelerini kapsayan ayrıntılı teftişler yapılacak.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum